Na czym polega fork? - Wyjaśnienie podziałów w sieciach kryptowalut.
Sieci kryptowalut, które wykorzystują technologię blockchain mają możliwość utworzenia odłamu w łańcuchu głównym, który będzie się rozwijał jako osobny projekt. Proces ten nazywany jest forkiem, ponieważ sieć na wzór "widelca" dzieli się na jeden lub kilka osobnych łańcuchów. Każdy z nich będzie w pełni autonomiczny i utrzymywany przez węzły, które zdecydują się go wspierać poprzez weryfikację transakcji wykonywanych w jego sieci. Powodem dla którego dochodzi do podziału sieci jest zazwyczaj aktualizacja lub modyfikacja aktualnie funkcjonującego w niej oprogramowania. Z założenia ma ona na celu usprawnić działanie sieci, chociaż nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Każdy węzeł (tj. komputer o dużej mocy obliczeniowej, umożliwiającej utrzymanie sieci) uruchamia oprogramowanie, które pozwala na funkcjonowanie danej sieci - im więcej jest w niej węzłów, tym jest ona bezpieczniejsza. Jeden rodzaj oprogramowania jest zawsze przypisany do jednej kryptowaluty, nie ma możliwości działania za jego pomocą w kilku sieciach jednocześnie.
Rodzaje rozwidleń w sieci.
W sieciach kryptowalut mogą wystąpić dwa rodzaje forków. Hard forki, w których dochodzi do aktualizacji oprogramowania co wiąże się z modyfikacjami parametrów sieci (np. zwiększenie rozmiaru bl0ku, zmiana algorytmu wydobycia). Są to zmiany, które jeśli nie zostaną zaakceptowane przez większość węzłów w sieci powodują powstanie osobnego łańucha, który będzie rozwijał się niezależnie od tego pierwotnego. Podczas takiego forku powstał np bitcoin cash, bitcoin diamond czy ethereum classic oraz wiele innych, mniej popularnych kryptowalut.
Innym rodzajem aktualizacji oprogramowania, który nie prowadzi do podziału łańcucha głównego są tzw. soft forki. Pozwalają one na kompatybilne działanie nowej i starszej wersji, a przykładem takiego ulepszenia jest segwit. Segwitowe adresy nowej klasy (bech32) w sieci bitcoina znacznie wpłynęły na szybkość jej działania oraz spowodowały zmniejszenie opłat za jej wykorzystanie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Mimo wprowadzenia tej aktualizacji łańcuch nie uległ podzieleniu, a ze starych adresów można wykonywać transakcje na te nowe i odwrotnie.
Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:
- Kupno bitcoin BTC – https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-bitcoin/
- Kupno litecoin LTC – https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-litecoin-ltc/
Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.