theme switch

Ile kosztuje zakup kryptowaluty? Jakie opłaty są związane z kryptowalutami?

Kryptowaluty jeszcze do niedawna jawiły się jako coś przeznaczonego dla wąskiej grupy odbiorców. Bitcoin i inne krypto dla wielu były poza zasięgiem, a za ten stan odpowiadał brak odpowiedniej edukacji związanej z tematem cyfrowych walut. Chcesz poznać koszt inwestycji w kryptowaluty? Czytaj dalej!


Inwestowanie w kryptowaluty, jakie opłaty są z tym związane?

Najczęściej, kiedy początkujące osoby myślą o cyfrowych walutach, mają w głowie Bitcoina, który uchodzi za jedną z najdroższych kryptowalut. I rzeczywiście tak jest, jednak dostępnych jest szereg innych e-walut, które są w zasięgu przeciętnego zjadacza chleba. Wybór tych tańszych kryptowalut może być dobrym sposobem na poznanie mechanizmów rządzących światem cyfrowych walut, bez ryzyka utraty większych środków.

Najlepszym miejscem do zakupu kryptowalut są specjalne kantory, czyli internetowe platformy, dzięki którym proces zakupu bądź sprzedaży e-walut został w znacznym stopniu uproszczony, a kursy kryptowalut na bieżąco uaktualniane. Warto jednak zaznaczyć, że prowadzenie kantoru wiąże się z szeregiem opłat i kosztów, dlatego też użytkownicy korzystający z ich możliwości, ponoszą koszty zgodne z tabelami opłat i prowizji. Pozwala to na ciągłe ulepszanie serwisów czy wprowadzanie skuteczniejszych zabezpieczeń.

Ponadto kryptowaluty można również kupować na specjalnych giełdach, jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to w pełni bezpieczne, a do tego wszelkie środki, które przechowywane są na giełdzie, są jej własnością. W przypadku bankructwa giełdy kryptowalut (a takie miały już miejsce w historii), można więc utracić zgromadzone środki. Kantor kryptowalut nie przechowuje kryptowalut użytkowników, a jedynie pozwala na sprawne przeprowadzanie transakcji.

Kryptowaluty a podatek PIT

Zajmując się inwestycją w kryptowaluty, należy wiedzieć, że zarówno przychody, jak i jak poniesione koszty z tego tytułu trzeba rozliczyć w rocznej deklaracji podatkowej. Do rozliczenia kryptowalut służy Pit 38 w źródle — kapitały pieniężne. Co ważne, koszty i przychody nie mogą być rozliczane wspólnie z pozostałą grupą kapitałów pieniężnych.

Przychód z kryptowalut można sumować jedynie w obrębie cyfrowych walut, czyli nie może być łączony z przychodem z akcji, udziałów czy też praw finansowych. Analogicznie sytuacja wygląda przy kosztach kryptowalut. Mogą być one sumowane jedynie między sobą. Warto również pamiętać, że nadwyżka kosztów ponad przychodu nie może zostać połączona z nadwyżką, która wystąpiła w pozostałych pieniężnych kapitałach.

Podatek od kryptowalut wynosi 19% i nie trzeba go płacić w ciągu roku, a dopiero na jego koniec w rocznej deklaracji. Podatek płacony jest od całości rocznych rozliczeń, czyli bierze się pod uwagę wszystkie transakcje kryptowalutowe. Przykładowo:

Jeśli w kwietniu doszło do zakupu kryptowaluty X za 30 000 zł, a w marcu sprzedano Y za 80 000 zł, wówczas podatek wyznaczony jest od kwoty 50 000 zł i opłacany z końcem roku.

Co ważne podatek płacony jest do końca kwietnia roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.

Czy kupowanie kryptowalut bez opłat jest możliwe?

Warto zdać sobie sprawę, że kupowanie kryptowalut bez żadnych dodatkowych opłat jest niemal niemożliwe. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją pewne mechanizmy i działania, dzięki którym jest się stanie obniżyć koszty związane z zakupem krypto. Warto jednak korzystać jedynie ze sprawdzonych miejsc, jak kantory online, które aktualizują kurs kryptowaluty np. BTC co minutę.

Powiązane

Czym jest, jak działa blockchain bitcoin?

Czym jest halving bitcoina, jak działa?

» więcej artykułów