Czym jest initial exchange offering (IEO)? Wady i zalety.
IEO to akronim pochodzący od frazy Initial exchange offering i jest to forma pierwszej oferty publicznej dla kryptowalut, która jest organizowana za pośrednictwem giełdy. Zanim powstała ta możliwość środki zbierane były w formie ICO, gdzie inwestorzy przekazywali pieniądze bezpośrednio do twórców danej kryptowaluty w zamian za określoną jej ilość na ich łańcuchu blokowym. Jest to jednak bardzo problematyczne ze względu na powszechne oszustwa, manipulacje cenowe i szybkie upadki większości tych projektów. Na temat ICO oraz pozostałych form finansowania start-upów kryptowalutowych możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.
Przewaga IEO nad standardowymi formami finansowania
Ze względu na fakt, że sprzedaż jest prowadzona za pośrednictwem giełdy kryptowalutowej emitenci danej waluty cyfrowej muszą uiścić opłatę za aukcję. Zaletą jest to, że kryptowaluta, która przeszła proces IEO jest od razu dodawana na daną giełdę. W przypadku ICO, tylko 7% projektów osiągało notowanie na jakiejkolwiek giełdzie. Jako, że giełda wchodzi również w posiadanie pewnego procenta sprzedawanych coinów, jest w jej interesie, aby pomagać w operacjach marketingowych emitentowi danej kryptowaluty.
Projekty, które decydują się na pośrednictwo giełdy, można również uznać za bardziej godne zaufania, niż te organizujące sprzedaż publiczną na własną rękę. Duże giełdy kryptowalutowe dbają o swoją reputację i starają się weryfikować dany projekt przed rozpoczęciem emisji. Obejmuje to sprawdzenie dokumentacji projektu, członków zespołu, który będzie nad nim pracował oraz upewnienie się, że cele projektu są osiągalne i realistyczne do zrealizowania. W razie gdyby się on nie powiódł lub okazał oszustwem, giełda mogłaby stracić zaufanie swoich użytkowników i odnieść duże straty finansowe. Giełdy mogą również w każdej chwili zrezygnować z przeprowadzenia oferty publicznej, jeśli zauważą coś podejrzanego, co mogłoby narazić inwestorów na potencjalne straty związane z niedopełnieniami ze strony emitenta.
Binance Launchpad
Jedną z pierwszych giełd, która uruchomiła platformę IEO było binance. W styczniu tego roku BitTorrent zainicjował sprzedaż swoich coinów na plaformie binance launchpad i w ciągu 15 minut udało im się zebrać 7,2 miliona dolarów. Jest to suma, jaka według twórców będzie potrzebna, aby projekt bez problemów mógł się rozwijać i zostać ukończony. Start-upy decydujące się na IEO potrzebują także niższego budżetu, który muszą poświęcić na marketing. Sama obecność na dużej giełdzie typu binance jest bardzo dużym krokiem na przód pod względem zwiększenia rozpoznawalności i popularyzacji projektu wśród entuzjastów kryptowalut. Proces inwestycji jest również bezpieczniejszy i prostszy niż w przypadku ICO. Nie ma już potrzeby rejestrowania się za pomocą niejasnych i podejrzanych witryn oraz sprawdzania jakie metody płatności akceptuje projekt.
Ryzyko inwestowania w IEO cały czas jest duże
Nadal istnieje spore ryzyko inwestycyjne na tak wczesnym etapie rozwoju, ponieważ projekt może po prostu zawieść. Nie przez to, że jest oszustwem, ponieważ czasami niepowodzenie to niczyja wina. Mogą powstać nieprzewidziane okoliczności związane np. z kosztami ogólnymi projektu, zmianami na rynku kryptowalut lub nowymi przepisami prawnymi, które przyczynią się do niemożności ukończenia prac nad projektem.
Mimo dużego ryzyka, aktualnie IEO wydaje się być najbezpieczniejszym sposobem inwestycji w projekty na etapie pierwszej sprzedaży publicznej.
Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.
Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl