theme switch

Instytucjonalni inwestorzy zaczynają kupować bitcoina?

Na przestrzeni ostatnich miesięcy, a nawet lat sporo mówi się o instytucjonalnych inwestorach, którzy wykazują wzmożone zainteresowanie walutami cyfrowymi, a w szczególności bitcoinem. Inwestorzy instytucjonalni są to organizacje inwestujące środki w imieniu innych osób, które im je powierzyły. Przykładami są fundusze emerytalne i powiernicze lub firmy ubezpieczeniowe. Handlują one dużymi pakietami akcji, obligacji czy kontraktami terminowymi i często są uważani za przysłowiowe "grube ryby" z wallstreet. Obowiązuje ich także mniej przepisów ochronnych, ponieważ z założenia mają oni posiadać większą wiedzę, niż przeciętny inwestor.

Inwestorzy instytucjonalni bitcoina

Jedną z firm, o której było głośno w ostatnim czasie jest MicroStrategy. W okolicach 11 sierpnia ogłosili oni, że nabyli 21454 bitcoinów o wartości 250 milionów dolarów, a miesiąc później dodatkowe 16796 bitcoinów za 175 milionów dolarów. Sumarycznie daje to kwotę 425 milionów dolarów zainwestowanych w bitcoina!

Aktualnie cena bitcoina oscyluje w okolicach 11 tys. dolarów za sztukę, co oznacza, że firma jest na nieznacznym plusie. Kupowali oni swoje bitcoiny właśnie w przedziale cenowym między 10-11,5 tys. dolarów. CEO firmy - Michael Saylor podkreśla także, że mogą oni upłynnić te aktywa w każdej chwili i nie będzie to dla nich problematyczne, jak w przypadku transakcji kupna, która odbyła się off-chain, podzielona na 78336 osobnych transferów.

Kolejną firmą, która w ostatnim czasie weszła w posiadanie bitcoina jest Square, Inc. Ogłosili oni dnia 8 października, że weszli w posiadanie bitcoinów o wartości 50 milionów dolarów. Twierdzą oni, że bitcoin zapewnia im udział w globalnym systemie monetarnym, który jest zgodny z celami ich firmy. Inwestycja ta stanowi 1% wszystkich aktywów, jakie posiadają na koniec drugiego kwartału 2020 roku.

Wierzymy, że bitcoin może stać się w przyszłości bardziej wszechobecną walutą. W miarę rozwoju adopcji zamierzamy uczyć się i uczestniczyć w zdyscyplinowany sposób. Dla firmy, która tworzy produkty w oparciu o bardziej integracyjną przyszłość, ta inwestycja jest krokiem w tej podróży. - Amrita Ahuja, dyrektor finansowy Square.

Firma ta interesuje się bitcoinem już od dawna. W 2018 roku umożliwili oni handel bitcoinem w aplikacji CashApp, a także powolali do pracy niezależny zespół deweloperów, którzy ulepszają kod źródłowy bitcoina z korzyścią dla wszystkich użytkowników sieci.

Powiązane

Na czym polega coin mixing i w jakim celu się go stosuje?

Interoperacyjność i przejścia między różnymi blockchainami - jak to działa?

» więcej artykułów