theme switch

Jak badać sentyment rynkowy kryptowalut?

Nastroje wśród inwestorów na rynku kryptowalut zmieniają się równie dynamicznie jak ich kurs. Od skrajnie optymistycznych, w których większość osób wyczekuje fali dalszych wzrostów i ustanawiania z każdym dniem nowych szczytów, po całkowitą panikę w dniach, gdy kurs bitcoina jest w stanie skorygować nawet 30% w ciągu jednej doby. To z jakim nastawieniem większość inwestorów podchodzi w danej chwili do sytuacji rynkowej może być dla nas ważną informacją w kwestii potencjalnych inwestycji.

Sentyment rynkowy - Wskaźnik Fear&Greed index

Wskaźnik Fear&Greed Index wykorzystuje takie parametry jak wolumen (sumaryczna wartość transakcji kupna i sprzedaży z danego dnia), aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Wielokrotnie zdarza się, że jego wysokie wartości pokrywają się ze szczytami cenowymi bitcoina lub gwałtownym wybiciem się altcoinów. Nadmierny optymizm zazwyczaj bywa następstwem sporych wzrostów, gdy na rynek przybywa największa ilość nowych inwestorów, którzy odpowiadają za końcowy etap parabolicznych wzrostów.

Duży wolumen wygenerowany przez inwestorów kupujących kryptowaluty jest jednym z sygnałów, który pozytywnie wpływa na wartość tego wskaźnika, nawet jeśli nie widzimy bezpośredniego przełożenia na cenę danego składnika aktywów (co często ma miejsce np. w fazach akumulacji). Ważna jest także ilość wpisów indeksowanych na różnych social mediach, ponieważ mają one przełożenie bezpośrednio na zainteresowanie tą tematyką. Jeśli w bardzo dużym tempie ich przybywa, to znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem będą również przybywały kolejne fale kapitału.

Jednym z indykatorów, który balansuje ten wskaźnik w odwrotnym kierunku jest głównie duża zmienność cenowa. Jeśli cena bitcoina spadnie poniżej uśrednionej wartości z ostatnich 30 dni to zazwyczaj negatywnie wpływa na sentyment większości użytkowników. Ważna jest też dominacja bitcoina na tle innych kryptowalut. Zazwyczaj jeśli wartość ta rośnie, to znaczy, że większość inwestorów obawia się ryzykownych inwestycji jakimi są altcoiny i woli zostać przy mniej zmiennym bitcoinie. Jeśli natomiast dominacja bitcoina gwałtownie spada, a ponadto przebijane są średnie wartości altcoinów z ostatnich 30 lub 90 dni, jest to silnym sygnałem pro-wzrostowym i znacznie kieruje wskaźnik w kierunku chciwości.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Powiązane

Czym są tokeny NFT? Skąd bierze się ich rosnąca popularność?

Czym są i do czego wykorzystuje się zdecentralizowane aplikacje?

» więcej artykułów