theme switch

Jak bezpiecznie rozpocząć inwestycję w kryptowaluty?

Główne pytanie, jakie zadają potencjalni początkujący inwestorzy w świecie kryptowalut to w jaki sposób oraz ile pieniędzy zainwestować w ten sektor. Na początku warto dodać, że rynek walut cyfrowych jest bardzo dynamiczny i znacznie różni się od wszystkich innych inwestycji. Sektor ten dalej nie jest w pełni objęty odpowiednimi regulacjami prawnymi, a inwestycje kryptowalutowe niosą za sobą duże ryzyko.

W tym artykule wskażę najważniejsze informacje, na które warto zwrócić uwagę rozpoczynając swoją przygodę z kryptowalutami.

Postaraj się zrozumieć w co tak naprawdę inwestujesz

Wszystkie kryptowaluty mają ze sobą wiele wspólnego, ale mimo to występują między nimi ogromne różnice. Zanim zdecydujemy się na zakupienie którejś z nich warto przeczytać jak najwięcej informacji na jej temat, prześledzić jej dotychczasowy rozwój i samemu podjąć decyzję czy uważamy ją za przyszłościową (jeśli inwestujemy długoterminowo). Zbieranie informacji o danej kryptowalucie najlepiej rozpocząć od przeczytania jej whitepaper. Jest to dokument zrobiony przez twórców danej waluty cyfrowej, który powinien zawierać wszystkie detale na jej temat i szczegółowo wyjaśniać podstawy technologiczne, na których jest zbudowana.

Zdecyduj jakiego rodzaju inwestycji szukasz

Rozpoczynając inwestycję, dobrze jest mieć z góry ustalony plan działania. Warto ustalić na samym początku poziomy cenowe na których planujemy kupno kryptowaluty oraz potencjalny zysk jaki chcielibyśmy uzyskać. Pomaga to uniknąć działania pod wpływem emocji, co zmniejsza ilość złych decyzji jakie podejmujemy. Jeśli decydujemy się na bardziej ryzykowną formę inwestycji, czyli day-trading (inwestowanie krótkoterminowe, wykonywanie kilku lub kilkunastu transakcji dziennie i poleganie na dziennych wahaniach cenowych) warto zaznajomić się z trendami panującymi na rynku. Ważne jest aby poznać również podstawy analizy technicznej, znaczenie określonych wskaźników rynkowych oraz śledzić bieżące wydarzenia. Nie są to czynniki, które ze 100% skutecznością pozwolą zredukować potencjalne straty i zmaksymalizować zysk, ale w jakimś stopniu mogą pomóc w podjęciu określonych decyzji.

Nie inwestuj więcej niż jesteś w stanie stracić

Po pęknięciu poprzedniej bańki spekulacyjnej na bitcoinie i innych kryptowalutach pojawiało się w internecie bardzo wiele historii ludzi, którzy popadli w poważne długi lub stracili całe swoje majątki, ponieważ inwestowali zbyt duże sumy i nie liczyli się z możliwością ich utraty. Gdy zainwestujesz zbyt dużo pieniędzy w porównaniu do budżetu jaki posiadasz istnieje spora szansa, że jeszcze bardziej emocjonalnie będziesz podejmować decyzje. Może to skutkować w złych wyborach inwestycyjnych i utracie większości posiadanych środków.

Nie trzymaj środków na giełdzie

Każda kryptowaluta posiada portfel, na którym jest możliwość przechowywania jej. Trzymanie środków na giełdzie wiąże się z pewnym ryzykiem - nie mamy pełnej kontroli nad naszymi walutami cyfrowymi. W każdej chwili właściciel giełdy może zablokować nam do nich dostęp lub uniemożliwić ich wypłatę. Warto pamiętać, aby przechowywać kryptowaluty tylko i wyłącznie na portfelu do którego nikt oprócz Ciebie nie ma dostępu. Chyba, że celowo zechcesz komuś dać do niego dostęp. Wiele początkujących osób, które kupują pierwszy raz swoje waluty cyfrowe nieświadomie przesyła je na adresy publiczne innych użytkowników sieci, do których portfeli nie mają dostępu, ani nie posiadają ich kluczy prywatnych, co wiąże się z ich utratą! O tym jak założyć swój pierwszy, bezpieczny portfel dla najpopularniejszego bitcoina stworzyliśmy osobny poradnik i zachęcamy do przeczytania go.

Zróżnicuj swoje portfolio

Jeśli już podjąłeś decyzję o inwestycji w kryptowaluty postaraj się zróżnicować swoje portfolio. Kupienie za całą sumę przeznaczoną na inwestycję tylko jednej waluty cyfrowej może okazać się ryzykowne. W sukces żadnego projektu nie powinniśmy bezgranicznie wierzyć. Każda kryptowaluta ma swoje zalety jak i wady. W razie, gdyby któryś projekt nie spełnił stawianych przed nim oczekiwań i tracił na wartości, pozwala to uchronić część naszych środków i daje szansę na zrównoważenie strat potencjalnymi zyskami z innych inwestycji kryptowalutowych.

Uważaj na oszustów oraz inwestycje w ICO

Ze względu na niewiedzę nowych inwestorów oraz brak regulacji w branży istnieje bardzo wiele osób próbujących oszukać początkujących entuzjastów kryptowalut. Należy się upewnić, że nie posiadamy na komputerze szkodliwego oprogramowania, które mogłoby wykraść hasła do naszego portfela kryptowalutowego. Trzeba uważać również na podejrzane giełdy, które nie cieszą się dużą popularnością, ponieważ zdarzało się, że rekwirowały one środki użytkowników lub wstrzymywały ich wypłaty na bardzo długi czas. Jeśli planujesz inwestycje w projekty na etapie pierwszej oferty publicznej tj. initial coin offering, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ bardzo wiele z nich jest nastawione na wyłudzenie pieniędzy od inwestorów, a następnie zaprzestanie dalszego rozwoju. W skutek takiego działania kryptowaluta, którą kupiliśmy z nadzieją na zysk traci praktycznie całą wartość. Więcej na temat ICO możesz przeczytać we wcześniejszym artykule.

Warto przestrzegać przed podejrzanymi projektami i giełdami innych użytkowników, ponieważ oszuści w tej branży szkodzą całej społeczności kryptowalutowej.

Jeśli ktoś do Ciebie dzwoni i namawia na inwestycję w kryptowaluty - nie ufaj takiej osobie. Jeśli faktycznie chcesz kupić bitcoiny, a nie do końca wiesz jak to zrobić to skontaktuj się z nami na facebooku lub mailowo pod adres [email protected] Doradzimy Ci jak to bezpiecznie zrobić.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, lub chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat aspektów technicznych jakie rządzą kryptowalutami zalecamy zapoznanie się z naszą autorską książką "Kryptowaluty od zera", która dostępna jest między innymi na stronie wydawcy, zaczytani.pl oraz wielu innych, dużych księgarniach internetowych.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Poradnik jak nabyć swoje pierwsze kryptowaluty, na przykładzie bitcoina możesz przeczytać tutaj.

Powiązane

Jak kupić Bitcoin? Instrukcja krok po kroku

Kryptowaluty dla początkujących - jak zacząć?

» więcej artykułów