Jak działają mechanizmy pożyczkowe w DeFi?
Na pierwszy rzut oka mechanizmy jakie funkcjonują w procesie udzielania i pobierania pożyczek przy użyciu zdecentralizowanych platform niewiele różnią się od tradycyjnych metod. Pożyczkobiorca zgłasza się do odpowiedniego pośrednika, pobiera pieniądze, a następnie w określonym czasie musi je oddać z ustalonymi wcześniej odsetkami. Pożyczkodawca w zamian udostępnia swój kapitał na potrzeby takowej pożyczki, a w zamian zarabia na oprocentowaniu zależnym od udzielonego kredytu.
Pożyczki w świecie kryptowalut
Proces pożyczania walut cyfrowych może przebiegać na dwa sposoby. Jeden z nich korzysta ze zdecentralizowanych protokołów opartych na DeFi (np. Aave, Maker,Compound) a drugi wykorzystuje scentralizowane podmioty mające status instytucji finansowych. Scentralizowane instytucje działają bardzo podobnie do banków i przejmują opiekę nad powierzonymi im środkami, które następnie pożyczają dalej w celu uzyskania odsetek.
Bardziej innowacyjnym rozwiązaniem wydają się być zdecentralizowane protokoły, które nie wymagają zaufania do trzeciej strony przechowującej nasze środki, a jednocześnie gwarantują im bezpieczeństwo. Oparte są one na inteligentnych kontraktach, które działają na łańcuchu bloków określonej kryptowaluty (najczęściej ethereum). Użytkownicy, którzy chcą zostać pożyczkodawcami umieszczają w kontrakcie swoje kryptowaluty i w zależności od aktualnego zapotrzebowania na dane aktywo otrzymują oni odsetki. Pewnym ograniczeniem, które aktualnie jest niezbędne w takich kontraktach jest to, że osoba pożyczająca środki musi zapewnić zabezpieczenie przekraczające wartość pożyczki, co umożliwi ewentualne wyegzekwowanie ich spłaty.
Po co więc brać taką pożyczkę?
Najczęściej wykorzystuje się to jeśli mamy nieoczekiwane wydatki, które chcielibyśmy pokryć, a jednocześnie nie chcemy tracić ekspozycji na posiadane przez nas kryptowaluty. Jeśli np. pożyczymy tysiąc dolarów, dając pod zastaw jednego ethera, to gdy jego kurs urośnie w przyszłości będziemy musieli spłacić pożyczony tysiąc z odsetkami, ale otrzymamy w zamian walutę cyfrową, która może być warta więcej niż kwota pożyczki. Zabezpieczenie przekraczające wartość pożyczonej kwoty ma również zastosowanie w przypadku, gdy kurs się załamie, ponieważ im jest ono większe, tym mniejsza szansa, że nasze środki zostaną upłynnione przez kontrakt w celu pokrycia straty wynikającej z gwałtownego spadku ceny.
Wady i zalety pożyczek w DeFi
Zaletami takich pożyczek jest więc fakt, iż nie tracimy ekspozycji na rynek (jeśli spodziewamy się wzrostów), a także płacimy bardzo małe odsetki od pożyczonej kwoty ze względu na brak pośredników w ekosystemie. Do minusów możemy zaliczyć to, że potrzebujemy mieć odpowiednio duże pokrycie, które umożliwi nam zniwelowanie ryzyka związanego z upłynnieniem pozycji, a także fakt, iż musi być ono zdecydowanie większe, niż pożyczana przez nas kwota.