theme switch

Jak stworzyć własną kryptowalutę opartą na ethereum?

Kryptowaluta, którą możemy utworzyć wykorzystując do tego sieć ethereum jest standardowym tokenem ERC-20. Więcej na ich temat możesz przeczytać w naszym wcześniejszym poradniku. Tokeny te mogą być wykorzystywane jako ogólna baza do bardziej zaawansowanych narzędzi i funkcji, niż tylko ich przesyłanie między portfelami.

Zanim zaczniemy tworzyć własną kryptowalutę, potrzebujemy kilka niezbędnych komponentów, bez których nie będzie to możliwe. Pierwszym z nich jest posiadanie adresu ethereum, który generujemy poprzez założenie najbardziej standardowego portfela dla ethereum - MyEtherWallet.

Drugim ważnym elementem jest konieczność posiadania ethereum na portfelu, ponieważ jak wiadomo - za korzystanie z sieci pobierana jest opłata w formie "gazu". Kolejną niezbędną rzeczą jest edytor tekstowy dla programistów np. Atom. Będzie on niezbędny i możemy pobrać ze strony oficjalnego twórcy. Po pobraniu przechodzimy krótki proces instalacji i jesteśmy prawie gotowi do działania!

Ostatnią składową będzie umiejętność wykorzystania inteligentnego kontraktu w języku programowania solidity. Gotowy, napisany już inteligentny kontrakt możemy pobrać z platformy github, w którym będziemy edytować tylko parametry naszej kryptowaluty.

Po przekopiowaniu zawartości tego kontraktu do edytora możemy zacząć konfigurować naszą kryptowalutę.

W linijce nr. 4 wpisujemy jak chcemy, aby nazywał się kontrakt.

W linijce nr.6 wpisujemy adres, na który chcemy, aby trafiły tokeny.

W linijce nr. 7 wpisujemy symbol naszej kryptowaluty.

W linijce nr .8 podajemy pełną nazwę.

W linijce 10 określamy całkowitą ilość kryptowaluty, a w 11 podajemy do ilu miejsc po przecinku ma być podzielna - standardem jest 18 miejsc po przecinku, ponieważ do tylu podzielne jest ethereum, więc zalecamy nie modyfikować tej wartości.

W linijkach 102 i 105 zmieniamy nazwę tokena na tą, którą podaliśmy w linijce nr 8.

W linijce 116 i 117 ustalamy taki sam symbol jak w linijce nr 7.

W linijkach 120 i 121 ustalamy adresy na takie jakie podaliśmy w linijce nr 6.

W linijce 118 wpisujemy to samo co w linijce 8, natomiast w 119 mnożymy całkowitą ilość kryptowaluty (z linijki 9) razy 1000000000000000000. ( w przypadku podzielności do 18 miejsc po przecinku - jedynka i 18 zer). Musimy tu podać całkowitą ilość kryptowaluty w najmniejszej podzielnej jednostce. (Tak jakbyśmy podawali ilość wszystkich bitcoinów w satoshi).

Na tym etapie zakończyliśmy edycję w kodzie, nasza kryptowaluta jest już prawie gotowa!

Następnie wchodzimy na stronę http://remix.ethereum.org/, która daje nam dostęp do możliwości kompilacji naszego kodu i postępujemy zgodnie ze wskazówkami.

Następnie klikamy przycisk

Jeśli wszystko po drodze zrobiliśmy dobrze to po skompilowaniu kodu nie powinny pojawić się czerwone błędy (krytyczne), żółte ostrzeżenia możemy zignorować, jeśli takowe się pojawiły, ale ich również nie powinno być.

W zakładce contract wybieramy nazwę naszego tokenu, a następnie klikamy "compilation details".

Następnie kopiujemy adres znajdujący się w zakładce "object". Jako że jest on bardzo długi (tutaj na zdjęciu widnieje tylko krótki fragment), najlepiej najpierw skopiować go sobie do Atomu, upewnić się że wycinamy poprawnie cały kod i wtedy przenosimy go do MyEtherWallet.

W Myetherwallecie wybieramy zakładkę contract, a następnie deploy dontract.

Gdy już mamy wyizolowany kod z zakładki "object", to w linijce byte code koniecznie wpisujemy 0x, a następnie wklejamy nasz kod.

Zakładkę ABI/JSON Interface możemy pozostawić pustą, a w contract name wpisujemy dowolną nazwę. Następnie klikamy Sign Transaction --> Deploy transaction

Następnie w skanerze https://etherscan.io/ możemy wpisać numer naszej transakcji, aby upewnić się czy nasz kontrakt faktycznie powstał. Jeśli tak to właśnie stworzyliśmy swoją własną kryptowalutę :). Na tym etapie pobrana zostanie opłata w formie gazu, za wykorzystanie sieci do stworzenia kontraktu. Jeśli na portfelu nie posiadasz żadnych etherów to nie uda Ci się przejść przez ten etap.

Dwie najważniejsze informacje to numer kontraktu oraz adres, na który zostały przetransferowane nowo utworzone coiny oraz ich ilość. Numer adresu oraz ilość kryptowaluty będzie zgodna z tym, co podaliśmy podczas konfiguracji.

Ostatnim krokiem i najważniejszym jest umieszczenie naszej kryptowaluty na trwałe w sieci. Po wykonaniu tego kroku nie będzie już odwrotu i możliwości edycji czegokolwiek w jej konfiguracji.

Aby to zrobić wchodzimy na stronę https://etherscan.io/verifyContract. Musimy posiadać tam konto, którego założenie zajmuje chwilę i uzupełniamy dane. W pierwszym okienku wpisujemy adres naszego kontraktu, który wygenerował się we wcześniejszym kroku. Pozostałe ustawienia robimy zgodnie z tym jak przebiegał proces konfiguracji kodu.

W kolejnym kroku koniecznie musimy przekopiować nasz cały kod, który kompilowaliśmy na stronie remix.ethereum.org

Jeśli jesteśmy początkującymi osobami lub nie zajmujemy się programowaniem na co dzień to resztę opcji zostawiamy z domyślnymi ustawieniami.

Po wykonaniu tego zadania klikamy na samym dole w przycisk "Verify and publish". Jeśli wcześniej nie popełniliśmy żadnego błędu to weryfikacja zakończy się pomyślnie, a nasze tokeny na wieczność trafią do sieci ethereum. :)

Tokeny te będą widoczne na adresie portfela, który podaliśmy podczas konfiguracji i stamtąd będziemy mieć dowolność do korzystania z nich w całej sieci. Możemy je przeznaczyć na poczet pierwszej oferty publicznej lub wykorzystać na wiele innych sposobów.

Powiązane

Wywiad: Sylwester Suszek, prezes giełdy BitBay, o przyszłości Bitcoin

Na czym polega tokenizacja kryptowalut i czym jest Wrapped Bitcoin?

» więcej artykułów