theme switch

Jak stworzyć własnego tokena NFT i gdzie można go sprzedać?

NFT's (ang. non-fungible tokens) są to utworzone kryptograficznie, niewymienialne tokeny, które umieszczone zostały w sieci blockchain. Ich główną cechą jest unikalność i brak możliwości stworzenia repliki. Każdy token posiada swój własny unikalny hash i nawet, jeśli doszłoby do próby podrobienia go (wykorzystując identyczną grafikę) to będzie on różnił się pod względem kryptograficznym od swojego oryginału, przez co łatwo będzie można wykryć podróbkę. Tokeny te mogą mieć określoną wartość, w zależności od tego kto je stworzył i co reprezentują, a w otwartej sieci blockchaina możemy śledzić, między jakimi adresami były one wcześniej transferowane oraz w jakich cenach dochodziło do transakcji.

Jak stworzyć własny token NFT?

Zanim zdecydujemy się, aby nasze cyfrowe dzieło trafiło do sieci blockchain, dobrze jest wybrać serwis, w którym planujemy go później sprzedać. Największym rynkiem zbytu jest w tej chwili aplikacja OpenSea, w której do dyspozycji kupujących jest już kilka milionów takich tokenów, w tym między innymi puste zdjęcia czy popularne już krypto-koty.

Pierwszym krokiem ku stworzeniu swojego tokena NFT jest instalacja aplikacji, która będzie miała możliwość obsłużyć sieć ethereum. Przykładem takiej aplikacji jest TrustWallet lub Metamask (są one kompatybilne również z telefonami komórkowymi). Jeśli już z nich korzystamy lub sprawnie przejdziemy ten proces, możemy wziąć się za tworzenie tokena NFT. Otwieramy więc aplikację OpenSea i klikamy Create.

W kolejnym kroku powinniśmy zostać przekierowani do podstrony, w której zostaniemy poproszeni o zarejestrowanie naszego adresu w aplikacji. Dzieje się to automatycznie po kliknięciu w okienko sign in.

Następnym krokiem jest wybór obrazka, lub kolekcji obrazków, które chcielibyśmy umieścić w formie tokena NFT w sieci blockchain. Może to być dosłownie wszystko co będziemy chcieli, aby trafiło do sieci.

Po kliknięciu w okienko Create, zostaniemy poproszeni o dodanie zdjęcia lub kilku zdjęć, które chcemy umieścić w sieci. Następnie dobieramy mu nazwę, a także możemy dodać opis, który ma na celu przyciągnięcie potencjalnych kupców dla naszego tokena.

Po wypełnieniu tych pól otrzymamy informację, że token został utworzony! Pozostaje tylko dodać do do sieci.

 

Klikamy więc w okienko Sell, a następnie na kolejnym etapie Post Your Listing.

Ostatnim etapem jest uiszczenie opłaty za wykonanie transakcji w sieci ethera, które jak wiadomo, są nie najmniejsze. W zależności od pory dnia i poziomu obciążenia sieci mogą one wynosić nawet ponad 200 dolarów!

Jeśli więc wyceniamy, że nasze dzieło może sprzedać się za więcej, lub nie robimy tego w celach inwestycyjnych tylko rozrywkowych oraz nie szkoda nam etherów na uiszczenie opłat to zatwierdzamy transakcję i w ten sposób powstaje nasz własny token NFT.

Najdroższe tokeny NFT osiągały historycznie ceny nawet kilku milionów dolarów i tworzone były przez znanych celebrytów, przez co dość szybko znikały z rynku.

Powiązane

Podatek od kryptowalut 2019 – co zmienią nowe przepisy?

Czy możliwe jest zhackowanie sieci blockchain kryptowalut?

» więcej artykułów