theme switch

Kontrakty terminowe na ropę poniżej zera, bitcoin stabilnie trzyma kurs.

Dnia 20 kwietnia 2020 roku doszło do bezprecedensowego w historii rynków finansowych wydarzenia. Kontrakty terminowe na ropę (Oil Crude WTI) pierwszy raz osiągnęły ujemne wartości notując w ciągu jednego dnia gigantyczny spadek o ponad 100%, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej.

W jaki sposób cena kontraktów mogła spaść poniżej zera?

Kontrakty terminowe charakteryzują się tym, że mają określony termin zapadalności, po którym dochodzi do ich wygaszenia. Jeśli zostaniemy z tymi kontraktami po wygaśnięciu musimy fizycznie odebrać towar w ciągu miesiąca w USA - na terenie stanu Oklahoma i odpowiednio magazynować - nie można tej ropy po prostu zutylizować. Cena surowca spada już od dłuższego czasu, notując kolejne rekordy w tej strefie. Ze względu na malejące zapotrzebowanie na ropę spowodowane pandemią koronawirusa są znaczne problemy z jej składowaniem. Jako że podaż surowca rosła, a nie było chętnych do późniejszego odebrania towaru (wydobywca ma również ograniczone możliwości co do magazynowania)- w ciągu jednego dnia cena spadła poniżej zera, ponieważ wszyscy zaczęli się jej pozbywać! Oznacza to, że posiadacze tych kontraktów byli skłonni dopłacić nawet po 37 dolarów za baryłkę, żeby tylko nie musieli później składować surowca! Więcej na temat kontraktów terminowych, możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Wykres cenowy kontraktów terminowych Oil Crude WTI.

Jest to aktualnie jedyny dostawca, którego kurs załamał się poniżej zera. Ceny innych kontraktów terminowych nie zaliczyły aż tak gwałtownych spadków. Możemy zaobserwować, że z trudem radzą sobie w obecnej sytuacji na świecie, ale spadki te mieszczą się "w granicach normy". Jako konsumenci możemy nie odczuć zmniejszających się cen Amerykańskiej ropy, ponieważ nie jest ona dystrybuowana na naszym kontynencie.

Kurs bitcoina w obliczu zapaści rynkowych.

Kurs bitcoina nie zareagował praktycznie wcale na ostatnie kontrowersyjne wydarzenia na innych rynkach. Jego kurs w ciągu ostatniego tygodnia się nie zmienił i oscyluje w okolicy 7 tys. dolarów. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszej ostatniej analizie.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Historyczne wzrosty kursu ethera - co za nimi stoi?

Deweloperzy monero naprawili błędy, które umożliwiały kradzież środków z giełd.

» więcej artykułów