theme switch

Krajobraz bitcoina po halvingu - inflacja mniejsza niż złoto.

Halving bitcoina jest to zjawisko cykliczne, powtarzające się średnio co cztery lata, podczas którego zmniejsza się ilość bitcoinów wydobywanych z każdym blokiem. W dniu wczorajszym (11 maja 2020 roku) doszło do kolejnego halvingu i ilość bitcoinów trafiających do sieci z każdym blokiem zmniejszła się z 12,5 do 6,25 bitcoina. Oznacza to, że inflacja, która jest obecna w sieci tej kryptowaluty spadła o połowę i jest na mniejszym poziomie niż złoto - około 1,9% rocznie!

Jak wydarzenie to może wpłynąć na przyszłość bitcoina?

Na początku warto dodać, że będą to czysto teoretycznie rozważania w tej kwestii. Nikt nie ma szklanej kuli, za pomocą której ze stuprocentową pewnością przewidzi zachowanie tego składnika aktywów. Jeszcze kilka dni wstecz jego cena oscylowała w okolicach 10 tys. dolarów i zanotowała gwałtowny spadek o prawie 20% w ciągu zaledwie 2 godzin!

Znaczna część inwestorów, która śledziła to wydarzenie od jakiegoś czasu wykorzystała halving jako okazję inwestycyjną posługując się zasadą "buy the rumor sell the news", która na rynku walut cyfrowych jest niezwykle popularna. Im bliżej wydarzenia, tym więcej osób, które kupiły bitcoina na tę okazję zaczyna go sprzedawać i realizuje zysk, co spowodowało ostatnie spadki. Większość osób spodziewała się spadku ceny, gdy będzie już po wydarzeniu. Zaskakująco, od razu po halvingu zauważyliśmy niewielkie odbicie kursu z poziomu 8500$ w okolice 8900$. Historycznie, zazwyczaj w okresie kilku miesięcy po halvingu bitcoin za każdym razem osiągał nowe ATH (ang. all time high).

Zwiększone opłaty za korzystanie z sieci

Ze względu na fakt, iż halving wzbudził spore zainteresowanie bitcoinem znacznie wzrosła liczba transakcji wykonywanych w jego sieci. W trakcie szczytu pandemii koronawirusa wartość ta zanotowała znaczny spadek, a następnie aż do halvingu regularnie wzrastała. Rosnące obciążenie sieci transakcjami wiąże się ze zwiększonymi opłatami za wykonywanie transakcji, a niekiedy również z wydłużonym czasem na potwierdzenie transakcji, jeśli nie zoptymalizujemy opłaty za wykonywaną operację.

https://www.blockchain.com/charts/n-transactions

Szok podażowy z którym będziemy mieć do czynienia po halvingu nie powinien wpłynąć bezpośrednio na jego cenę w krótkim terminie czasowym. Użytkownicy zazwyczaj odczuwają go dopiero po pewnym czasie - w przeszłości trwało to kilka miesięcy. Większość górników sprzedaje swoje bitcoiny od razu po wydobyciu, co rzutuje też bezpośrednio na rentowność wydobycia. Sporo osób przewidywało również, że znacznie zmniejszy się trudność kopania, ponieważ dla niektórych górników wydobycie przestanie się opłacać. Aktualnie nie zauważyliśmy gwałtownych spadków mocy obliczeniowej sieci i utrzymuje się na takim samym poziomie jak przed halvingiem.

Całkowita moc obliczeniowa w sieci bitcoina. https://www.blockchain.com/charts/hash-rate

Fraza bitcoin halving, jest obecnie jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz, które powiązane są z kryptowalutami. W ciągu zaledwie kilku dni jej popularność wzrosła kilkukrotnie.

Bitcoin halving - google trends.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Ile energii elektrycznej zużywa sieć bitcoina?

Protokół Ampleforth - czym jest i w jaki sposób działa?

» więcej artykułów