theme switch

Kryptowaluta MINA - czym jest i jak działa? Gdzie kupić MINA?

Jest to projekt kryptowalutowy z otwartym kodem źródłowym (ang. open source), którego celem jest osiągnięcie wszystkich trzech punktów z tzw. piramidy blockchaina. Powstał on w czerwcu 2017 roku i zajmuje się projektowaniem warstwy transakcyjnej sieci w taki sposób, aby spełniała trzy podstawowe założenia jakimi są skalowalność, decentralizacja oraz bezpieczeństwo. W tym celu wykorzystuje ona takie mechanizmy jak dowód wiedzy zerowej (ang. zero-knowledge proof) oraz zaawansowane metody kryptograficzne mające na celu osiągniecie każdego z tych punktów w jak największym stopniu.

Piramida blockchain

Z problemem piramidy blockchain od wielu lat borykają się także inne projekty, a najlepszymi przykładami są bitcoin, ethereum czy cardano. Charakteryzują się one wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz znaczną decentralizacją, jednak na tę chwilę dzieje się to kosztem ich skalowalności, mogę one przetwarzać jedynie do kilkunastu transakcji na sekundę, co w porównaniu do wielu innych, klasycznych systemów transakcyjnych jest niezwykle słabym wynikiem. Ponadto, gdy ich sieci są mocno przeciążone ze względu na dużą liczbę aktywnych użytkowników to opłaty transakcyjne mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu lub kilkuset dolarów (w przypadku DAppsów na sieci ethereum) za pojedynczą transakcję, co dla wielu użytkowników jest równoznaczne z tym, że po prostu nie mogą oni wykonać w tym czasie żadnej transakcji.

Piramida blockchain - MINA Piramida blockchain - MINA

Z problemem tym starały się także zmierzyć inne inne kryptowaluty, takie jak BNB (wraz z siecią Binance Smart Chain- BSC) czy Solana. Miały one jednak trochę inne podejście. W przypadku sieci BSC postawiono na bezpieczeństwo i prędkość działania kosztem decentralizacji, co spowodowało, że sieć ta ma zaledwie 21 walidatorów, a wszyscy mniej lub bardziej są zależni (czego oczywiście bezpośrednio nie przyznają) od samej giełdy binance. Sieć ma o wiele większą przepustowość niż ether czy bitcoin, a koszty za wykonanie transakcji oscylowały w okolicach kilkunastu centów. Podejście w projekcie Solany natomiast było takie, że poświęcili oni wysokie bezpieczeństwo sieci (przez co już kilkukrotnie miała ona blackouty i była hackowana), kosztem względnej decentralizacji i bardzo wysokiej skalowalności sieci (nawet kilka tysięcy transakcji na sekundę).

Kryptowaluta MINA

Od uruchomienia projektu do wdrożenia tzw. mainnetu, gdzie sieć działa już na własnym blockchainie minęły około 4 lata i został on uruchomiony w okolicach marca 2021 roku. Programiści tworzą potężne zkApps, czyli zdecentralizowane aplikacje w oparciu o zerową wiedzę, dzięki czemu ich użytkownicy mogą korzystać z dappów bez narażania swojej prywatności lub bezpieczeństwa. Przed projektem stoi nadal masa wyzwań, ale jest to pierwszy projekt wykorzystujący rekurencyjne dowody zerowej wiedzy, aby umożliwić najlżejszy i najbardziej dostępny łańcuch bloków na świecie. Użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do różnych usług w łańcuchu bez narażania poufnych danych osobowych.  Mogą użyć sieci MINA i uzyskać dostęp do swoich danych online oraz udowodnić, że spełniają wymagania usługodawców. Nie ma konieczności, aby ktoś dodatkowo musiał weryfikować ich prawdziwość.

Gdzie kupić kryptowalutę MINA?

Istnieje relatywnie niewiele giełd i kantorów, w których można kupić MINA za PLN, ale jednym z wygodniejszych takich narzędzi jest PortfelBitcoin.pl . W portfelu kryptowalut PortfelBitcoin.pl jest zintegrowany kantor umożliwiający zakup i sprzedaż kryptowalut za złotówki, a wśród obsługiwanych kryptowalut jest zakup i sprzedaż MINA. Jeśli chcesz kupić MINA, załóż konto w PortfelBitcoin.pl.

Powiązane

Czym jest initial exchange offering (IEO)? Wady i zalety.

Typy architektur stosowanych w blockchainie - sharding, plasma, sidechains.

» więcej artykułów