theme switch

Kurs Bitcoin na rozdrożu. Dokąd zmierzamy?

Kurs Bitcoin, po zeszłotygodniowym rajdzie, kiedy to w kilka godzin wzrósł o niemal 20%, ustabilizował się i od kilku dni cena bitcoina porusza się w okolicach 24000 PLN - 25000 PLN (co oznacza, że na globalnych giełdach za bitcoina musimy zapłacić ok 6500 - 6600 USD).

Cena Bitcoin Październik 2018 Bitfinex Rys. Kurs Bitcoin BTC/USD na giełdzie BitFinex w skali 1d

Przypomnijmy, że widoczny na powyższym wykresie wystrzał, który miał miejsce 15 października był spowodowany spekulacjami na temat niewypłacalności stablecoina Tether USD (USDT), co w konsekwencji mogło się istotnie przełożyć na kondycję jednej z głównych giełd kryptowalutowych - BitFinex. Nie jest tajemnicą, że zespół stojący za Tether USD to ten sam zespół, który zarządza BitFinex, a wokół USDT wielokrotnie pojawiały się wątpliwości związane z realnym pokryciem emitowanych tokenów dolarami.

Na tą chwilę jednak wydaje się, że gorączka nieco opadła, a kurs USDT/USD powoli wraca do normalnego poziomu, którym dla każdego stablecoina rozliczanego w dolarze amerykańskim powinno być z natury rzeczy 1 USD. W tym momencie Tether USD kosztuje nieco ponad 0.97 USD na giełdzie BitTrex oraz 0.98 USD na giełdzie Kraken (która notuje największy obrót na tej parze walutowej). Nie oznacza to całkowitego powrotu do poziomu sprzed ubiegłotygodniowych spadków, lecz uwzględniając, że w pewnym momencie cena Tether wyniosiła zaledwie 0.85 USD, można uznać, że sytuacja wraca do normy.

cena USDT październik 2018 Rys. Kurs Tether USD (USDT) w skali 1d

 

Taka sytuacja przywraca stabilizację na rynku, co przekłada się na kilkudniowy trend boczny na zdecydowanej większości kryptowalut, łącznie z Litecoin (LTC) oraz Monero (XMR). Aktualnie cena 1 litecoin to nieco ponad 200 PLN, a za 1 XMR musimy zapłacić niecałe 450 zł.

Na rynku obserwujemy pojawianie się nowych stablecoin'ów dla USD, co z pewnością w niedługim czasie uniezależni rynek od potencjalnych problemów związanych z Tether, a w konsekwencji da podwaliny pod wzrosty. Jednocześnie poziom ceny bitcoin nieco ponad 6000 USD, poniżej którego kurs nie chce spaść od wielu tygodni pomimo długoterminowego trendu spadkowego, jest związany z kosztami wydobycia głównej kryptowaluty. To może stanowić fundamenty pod zmianę trendu, jednak absolutnie nie da się aktualnie wykluczyć, że kurs Bitcoin utrzyma trend spadkowy przynajmniej do końca roku.  Już na wykresie w skali tygodniowej widać, że obszar do dalszych spadków nadal jest, a przypomnijmy, że pomimo olbrzymich spadków w roku 2018, cena bitcoin w ujęciu rocznym wzrosła o niemal 50% (!), co nadal czyni BTC bardzo atrakcyjną inwestycją.

Zgodnie z poniższym wykresem, pokazującym kurs w ujęciu tygodniowym, widać, że stoimy na rozdrożu i rynek próbuje wycenić, czy poziom ceny z okolic 6000 USD traktować jako fundament pod kolejne wzrosty, czy też wcześniej jeszcze zejść do okolic 4800 USD, lub ewentualnie nawet 2300 USD. Rynek nie lubi się spieszyć i my także rekomendujemy bardzo ostrożne podchodzenie do inwestycji w BTC już na tym etapie, zwłaszcza, że aktualnie nie widać istotnych technicznych sygnałów zmiany trendu spadkowego, który obowiązuje od początku bieżącego roku.

Kurs bitcoin 2018 trend

 

 

Powiązane

Kurs bitcoina poniżej 7 tys. dolarów - czy jest szansa na wzrosty?

Miliony dolarów opłat za wykonanie dwóch transakcji w sieci ethereum. Jak do tego doszło?

» więcej artykułów