theme switch

Kurs bitcoina coraz bliżej 50 tys. dolarów! Czy uda się przebić ten poziom?

Od czasu gdy do informacji publicznej trafiła wiadomość, że Tesla Elona Muska kupiła bitcoiny, kurs tej kryptowaluty, a także pozostałych altcoinów zanotował znaczne wybicie. Kapitalizacja całego rynku w zaledwie kilka dni wzrosła o ponad 350 milionów dolarów. Sam bitcoin dwukrotnie zbliżył się do poziomu 48 tys. dolarów, jednak za każdym razem doszło do odbicia i lekkiej korekty.

Wykres bitcoina w parze do dolara na godzinnym interwale czasowym (BTC/USD).

Zazwyczaj jednak bywa tak, że im częściej dana linia wsparcia lub oporu jest testowana, tym większe prawdopodobieństwo że zostanie ona przełamana przy kolejnej próbie. Aktualnie możemy zauważyć, że trend wzrostowy bitcoina cały czas jest kontynuowany, mimo malejącej w ostatnim czasie dominacji.

Wskaźnik RSI

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Aktualnie, dla bitcoina na jednodniowym interwale czasowym jego wartość oscyluje w okolicy 70 punktów. Oznacza to, że ma on tendencję do bycia nadmiernie wykupowanym w krótkim terminie, jednak patrząc na wartość, jaką osiągał jeszcze kilka tygodni temu, gdy wartość ta wynosiła ponad 90 punktów to wydaje się być dość nisko.

Sezon na altcoiny

Wiele osób widząc w jakim stopniu mieliśmy do czynienia z wzrostami na altcoinach w ostatnim czasie zwiastuje, że niedługo może nadejść koniec hossy i dojdzie do ogromnych spadków. Czy tak się wydarzy, tego nie wiemy, jednak warto zwrócić uwagę na to, jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku w prorównaniu do tego, co miało miejsce podczas poprzednich cykli.

Wykres kapitalizacji rynku kryptowalut (z wyłączeniem bitcoina) w skali logarytmicznej.

Jak możemy zauważyć kapitalizacja rynku altcoinów po wyłączeniu bitcoina z listy ledwie przebiła poziom, który osiągnięty został podczas hossy w 2017 roku. Wtedy bitcoin w szczytowym punkcie osiągnął wartość około 19 tys. dolarów (70,5 tys. PLN), a dominacja spadła poniżej 33%. Aktualnie jego cena to około 47 tys. dolarów (174 tys. dolarów) i dominacja utrzymuje się na poziomie około 60%. Nie jest to wyznacznikiem tego, że wzrosty na altcoinach będą kontynuowane, ale jeśli sytuację tę porównamy do poprzednich baniek, to wynikałoby z tego, że jeszcze przed altcoinami w perspektywie kolejnych kilku tygodni lub miesięcy jest bardzo duże pole do wzrostów. Nawet jeśli krótkoterminowo są one przewartościowane i doszłoby do większej korekty, to wcale nie musi ona oznaczać końca cyklu i odwrócenia trendu. Jeśli uwzględnilibyśmy, że kapitalizacja rynku altcoinów osiągnie podobny poziom przewartościowania, jak w 2017 roku, oznaczać by to mogło, że przekroczy ona kilka trylionów dolarów.

Powiązane

Protokół Ampleforth - czym jest i w jaki sposób działa?

Czy komputery kwantowe stanowią zagrożenie dla technologii blockchain?

» więcej artykułów