theme switch

Kurs bitcoina zbliża się do 30 tys. dolarów - jakie nastroje panują na rynku?

W ostatnich tygodniach mimo napiętej sytuacji w Amerykańskim sektorze bankowym kryptowaluty zdają się na tym korzystać całkiem nieźle, jeśli chodzi o ich wartość. Kurs bitcoina przekroczył już poziom 27,5 tys. dolarów, mimo kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej i kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA (tym razem o 0,25 PB).

Kryzys bankowy i kurs bitcoina

Po upadku Silvergate Bank, który znany był z tego, że obsługiwał wiele firm zajmujących się kryptowalutami oraz Silicon Valley banku, który utracił całkowicie płynność finansową w sektorze bankowym na świecie zapanował kryzys. Wiele mniejszych banków jak np. First Republic Bank, PacWest Bancorp, Zions Bancorporation również ucierpiało, a ich akcje ostro poszybowały w dół. W późniejszym etapie problemy zaczęły mieć także banki z innych krajów, a największym z nich, który praktycznie stanął na skraju bankructwa jest Credit Suisse. Przetrwa on dzięki pomocy Szwajcarskiego rządu i zostanie przejęty przez inny szwajcarski bank - UBS, co ma zahamować postępujące problemy z płynnością finansową tych firm i sprawić by zaufanie inwestorów do tych instytucji zaczęło wracać.

Jak wiadomo, bitcoin powstał w odpowiedzi na kryzys finansowy w 2008 roku, który również wywołany był przez banki i kredyty subprime udzielane w USA na potęgę. W chwili gdy sektor bankowy został ponownie dosięgnięty kryzysem kurs bitcoina zaczął notować widoczne wzrosty. W ciągu tygodnia jego wartość wzrosła o 22% i oscyluje w okolicach 27,5 tys. dolarów.

Notowania na pozostałych rynkach finansowych

Kapitał powoli w długim terminie zaczyna wracać na ryzykowne rynki finansowe, co wiąże się z  możliwym zakończeniem trwającego od kilku miesięcy cyku podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wartość dolara delikatnie koryguje, a jego aktualny kurs wynosi 4,36 PLN. Złoto kosztuje aktualnie 2000 dolarów za uncję. Wartość Euro ustabilizowała się od dłuższego czasu w okolicach 4,70 PLN.

Wartość złotówki w porównaniu do innych znaczących walut prawdopodobnie  nadal będzie słabla, ze względu na rekordową inflację utrzymującą się na poziomie ponad 18,5%.  Aby próbować walczyć z tym zjawiskiem RPP podnosiła regularnie stopy procentowe. Cykl podwyżek został zahamowany przy wartości 6,75%. Kapitalizacja bitcoina to ok. 431 miliardów dolarów. Wolumen dla bitcoina w ciągu ostatniej doby wynosił ok. 18 miliardów dolarów. Patrząc na kurs bitcoina w ujęciu tygodniowym zauważymy, że jego wartość spadła o 3,4%, a szczytowym punkcie ubiegłego tygodnia wynosiła około 23,5 tys. dolarów (104 tys. PLN).

Nastroje inwestorów – kurs bitcoina

Wskaźnik Fear&Greed Index wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Na dzień dzisiejszy wskazuje on 64 punkty, co oznacza, że na rynku po raz pierwszy od bardzo wielu miesięcy zapanował optymizm objawiający się poprzez chciwość inwestorów. Jest on związany w sporym stopniu ze wzrostami jakie miały miejsce w ubiegłych dwóch tygodniach.

Crypto Fear & Greed Index on March 25, 2023

 

Notowania altcoinów - kurs ethera

Ether i pozostałe topowe kryptowaluty w ostatnim czasie ulegają podobnym ruchom cenowym jak bitcoin. Ether, który jest najpopularniejszym altcoinem kosztuje aktualnie 1760 dolarów, a kapitalizacja całego projektu to 211 miliardów dolarów. Dzienny wolumen jest na poziomie ok. 10 miliardów dolarów.

Powiązane

Bitcoin coraz bliżej 9000$ po ustanowieniu kolejnego tegorocznego ATH.

Kurs bitcoina kontynuuje wzrosty, litecoin mocno do góry

» więcej artykułów