theme switch

Litecoin - pierwsza alternatywna kryptowaluta

Litecoin postrzegany jest jako odpowiednik internetowego srebra, podczas gdy Bitcoin uważany jest za internetowe złoto. Analogia widoczna jest nawet w kolorystyce i znakach graficznych obu monet. Pomimo wielu podobieństw, pomiędzy tymi kryptowalutami są też pewne różnice. Najważniejsze z nich to algorytm główny, szybkość potwierdzania transakcji, liczba bloków oraz wielkość blockchain.

Litecoin – pierwsza alternatywna kryptowaluta

Litecoin jest zmodyfikowanym bitcoinem, a ściślej rzecz biorąc forkiem bitcoina. Jest pierwszym w historii altcoinem, czyli kryptowalutą alternatywną. Powstał z myślą o mikrotransakcjach, a jednym z głównych założeń było skrócenie czasu przesyłu środków. Twórcą litecoina jest Charles Lee, który pierwszą wersję kodu opublikował w 2011 roku. Kod źródłowy jest udostępniany użytkownikom na zasadzie open source. Każdy może korzystać z niego wedle własnego uznania, modyfikować oraz prowadzić dystrybucję.

 

Kopanie i blockchain litecoina

Całkowita podaż LTC to 84 miliony sztuk. W chwili obecnej nowe coiny, powstające po wykopaniu bloku, trafiają do obiegu w ilości 25 sztuk. Oparty o algorytm Scrypt litecoin w pierwszej fazie istnienia znakomicie nadawał się do wydobywania dla osób, które nie dysponowały wyspecjalizowanym sprzętem. Sam proces kopania kryptowaluty LTC nie był też zdominowany przez duże kopalnie. Sytuacja zmieniła się gdy firma Innosilicon wyprodukowała pierwszą koparkę działającą na dedykowanych podzespołach ASIC. Obecnie najpopularniejszymi koparkami stosowanymi do wydobywania litecoina są urządzenia Antminer L3/L3+ firmy Bitmain. Czas pomiędzy wydobyciem bloków wynosi średnio 2,5 minuty. Blockchain litecoina charakteryzuje się dobrą skalowalnością. Sieć może obsługiwać dużą ilość transakcji bez konieczności modyfikacji oprogramowania w najbliższej przyszłości.

Kapitalizacja i pozycja rynkowa litecoina

Wartość litecoina zmieniała się na przestrzeni czasu, jednak zawsze znajdował się w czołówce kryptowalut charakteryzujących się najwyższą kapitalizacją rynkową. Wielu ekspertów oraz użytkowników litecoina zastanawia się, czy powtórzy on sukces swojego pierwowzoru. W powszechnej opinii LTC będzie raczej traktowany jako uzupełnienie bitcoin, ułatwiające przetwarzanie małych transakcji, co jest zgodne z wizją twórcy. Litecoin od chwili powstania znajduje się w gronie cieszących się największą popularnością kryptowalut. Mimo szybkiego rozwoju branży skutkującego pojawianiem się coraz nowocześniejszych rozwiązań jego pozycja wciąż jest dobra.

 

Litecoin jako środek płatniczy

Kryptowaluty są coraz bardziej doceniane przez zwykłych użytkowników sieci. Stają się dobrą, coraz bardziej liczącą się alternatywą dla tradycyjnych środków płatniczych. Wraz z rosnącą ilością użytkowników walut cyfrowych, w tym LTC, coraz więcej sklepów oraz punktów usługowych zezwala na ich wykorzystywanie w celu dokonania płatności. W lutym 2018 roku litecoin został uznany za dopuszczalną metodę płatności przez jednego z większych sprzedawców internetowych Alza.

Kupno i sprzedaż LTC

Kantor kryptowalut KantorBitcoin.pl umożliwia kupno litecoin za PLN. Aby kupić Litecoin skorzystaj z formularza na stronie Kupno litecoin i sprzedaż litecoin. KantorBitcoin.pl umożliwia na tej stronie także sprzedaż litecoinów za złotówki.

Przydatne linki

[review]

Powiązane

Jak stworzyć własnego tokena NFT i gdzie można go sprzedać?

Forki bitcoina - dlaczego wartość większości spada praktycznie do zera?

» więcej artykułów