theme switch

Monero - kryptowaluta, kurs XMR, gdzie kupić

Monero (XMR) to jedna z najpopularniejszych kryptowalut o bardzo silnym udziale w globalnym rynku. Łączna kapitalizacja rynkowa Monero wynosi obecnie blisko 950 miliardów dolarów. Czy warto kupić Monero? 

Monero zadebiutowało w roku 2014. Przez pierwsze kilka dni kryptowaluta funkcjonowała pod nazwą Bitmonero. W języku esperanto oznaczało to dokładnie „Bitcoin” co wpłynęło na konieczność zmiany nazwy. Jest to pierwszy fork Bytecoina.

Twórcy postanowili zastosować inna strategię wydobycia co wpłynęło na decyzję o stworzeniu oddzielnego projektu. Z całą pewnością była to dobra decyzja patrząc na to gdzie w obecnej chwili w notowaniach plasuje się Monero, a gdzie Bytecoin. Twórca XMR nie jest znany i prawdopodobnie nie należy już do grupy deweloperów, którzy zarządzają dalszym rozwojem.

Nielimitowana podaż sprawia, że Monero ma charakter inflacyjny. Celem deweloperów jest stopniowe zmniejszanie nagrody za wydobycie bloku do wielkości 0,6 Monero co ustabilizuje inflację na poziomie 1%. 
Wydobycie jest oparte na protokole CryptoNight. Aktualnie okres pomiędzy tworzeniem się nowych bloków wynosi średnio 2 minuty. 
Aktualnie wielkość jednego wykopanego bloku jest zmienna i obliczana na podstawie ostatnich 100 bloków. Kryptowaluta na rynku jest oznaczana skrótem XMR. Jej ogromna popularność wiąże się przede wszystkim z gwarancją wysokiej prywatności transakcji.

Najważniejszą cechą odróżniającą XMR od bitcoina jest to, że Monero umożliwia całkowicie anonimowe płatności. Zarówno adresy uczestniczące jak i kwoty transakcji pozostają ukryte.

[fvplayer id="1"]

Kurs Monero (kurs XMR)

Monero przeżywało swój rozkwit w pierwszej połowie 2017 roku. Hossa na rynku kryptowalut udzieliła się także w tym przypadku. W trakcie kilku miesięcy notowania kryptowaluty Monero wzrosły z kilkudziesięciu dolarów do ponad 600 dolarów. Podobnie jak ma to miejsce z innymi kryptowalutami, kurs XMR zaczął gwałtownie spadać po kryzysie na początku roku 2018. Obecnie (koniec roku 2018), jeden XMR kosztuje niecałe 50 dolarów. Mimo ostatnich spadków, aktualna sytuacja Monero prezentuje się całkiem dobrze. Choć kryptowaluta jest podatna na globalne wahania kursów, to silne zaplecze deweloperów oraz ciągłe prace nad jej ulepszeniem wpływają na jej stabilną (w porównaniu do konkurencji) sytuację.

Monero XMR - gdzie kupić?

Istnieją przesłanki pozwalające pozytywnie spoglądać na notowania XMR w przyszłości. Przede wszystkim, zarządzą nią zgrany zespół, który udowodnił, że potrafi utrzymać stabilną pozycję swojego projektu. Wykres wskazuje, że waluta posiada nieco większą odporność na chwilowe zawirowania rynku. Monero nie traci tak dużo jak inne popularne kryptowaluty.  Pozytywną przesłanką jest także stale rosnąca liczba transakcji, co świadczy o użyteczności.

Monero jest notowane na większości dużych giełd kryptowalut. Jeśli chcemy nabyć XMR za PLN, najwygodniej i najszybciej zrobić to w kantorze kantorbitcoin.pl, korzystając z opcji https://kantorbitcoin.pl/kupno-monero-sprzedaz-xmr-kantor/

Powiązane

Jak kupić Bitcoin? Instrukcja krok po kroku

IOTA - opis kryptowaluty

» więcej artykułów