theme switch

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowalutę Monero?

Monero jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut, co potwierdza jej wysoka kapitalizacja oraz dzienny wolumen. Posiada ona unikalny mechanizm transferu poprzez wykorzystanie prywatnych transakcji, które zapewniają anonimowość. Łańcuch bloków Monero wykorzystuje konsensus proof-of-work, przez co sieć pozostaje wierna fundamentom technologii blockchain.

Monero (XMR) może być kupione na większości popularnych giełd kryptowalutowych oraz w kantorach. W Polsce, najwygodniej kupić Monero korzystając z dedykowanej funkcji w kantorbitcoin.pl.

Trzymanie kryptowalut na giełdzie jest obarczone ryzykiem, ponieważ to giełda jest  ich właścicielem. Mogą one zostać utracone w przypadku zamknięcia giełdy lub jeśli zostanie zhakowana.

Poniżej przedstawiamy kilka bezpiecznych portfeli, na których możemy trzymać Monero.

Portfel papierowy

Stworzenie papierowego portfela dla Monero jest bardzo podobne jak w przypadku bitcoina. Główną wadą jest fakt, że portfele papierowe nie dają możliwości wygodnego wydawania i obrotu monet, z tego powodu są one określane jako “cold wallety”, a ich główną funkcją jest raczej magazynowanie kryptowaluty na długi okres. Jeśli posiadamy duże ilości kryptowaluty w portfelu papierowym, to można przechowywać go w sejfie lub w magazynie u depozytariusza. Papierowe portfele są dobrym rozwiązaniem dla osób, które są pewne, że będą w stanie odpowiednio go zabezpieczyć.

Jak stworzyć portfel papierowy?

Aby rozpocząć, wchodzimy na stronę https://moneroaddress.org/. Jest to strona, która pozwala na wygenerowanie nowego portfela. Następnym krokiem jest kliknięcie żółtego przycisku “generate wallet”. Istotne jest, aby podczas generowania portfela odłączyć swój komputer od internetu oraz upewnić się, że nie posiada on żadnych wirusów. Podczas tego procesu wygenerują nam się następujące informacje :

  • Adres publiczny, jest to adres, który używamy w celu przetransferowania środków. Nadawca używa go w celu skonstruowania specjalnego jednorazowego “kontenera”, w którym przechowywane będą środki mające trafić pod określony adres. Może występować również w formie kodu QR.

  • Klucz mnemoniczny, jest to najważniejsza część jaką otrzymujemy podczas generowania portfela, ponieważ pozwala uzyskać dostęp do portfela w razie zgubienia kluczy prywatnych. Jest to jedyny sposób na odzyskanie naszych środków.

  • Klucze prywatne, są to klucze które umożliwiają nam dostęp do portfela. Za ich pomocą możemy wydać nasze środki lub sprawdzić czy zostały wydane. Portfel używa prywatnego klucza widoku - “Private View Key” oraz prywatnego klucza wydatku - “Private Spend Key”, aby zrekonstruować klucz do konkretnego “kontenera”, na który miały zostać wysłane.

 

Portfel sprzętowy - Ledger Nano

Portfele sprzętowe to portfele które przechowują klucze prywatne, na dedykowanym urządzeniu, podłączanym do komputera zazwyczaj poprzez złącze USB. Monety zawsze pozostają na łańcuchu bloków (ang. blockchain), przypisane do określonego adresu, do którego dostęp jest możliwy tylko i wyłącznie dzięki kluczowi prywatnemu, który jest zapisany na danym urządzeniu. Najważniejsze w tym wypadku jest zapewnienie bezpieczeństwa urządzenia od osób trzecich, co pozwoli zagwarantować bezpieczeństwo jego zawartości.

Najpopularniejszym portfelem sprzętowym umożliwiającym przechowywanie Monero jest Ledger Nano.

Jak skonfigurować Ledger Nano?

Aby rozpocząć, podłączamy nasze urządzenie do komputera. Następnie wpisujemy kod PIN i potwierdzamy połączenie portfela sprzętowego z Ledger Live. W przypadku Ledgera Nano odbywa się to przez jednoczesne naciśnięcie dwóch przycisków na portfelu. Po połączeniu się z urządzeniem w Menu wchodzimy w zakładkę Manager i instalujemy aplikację Monero. Aktualnie Ledger Nano posiada wbudowaną obsługę kont do odbierania i wysyłania XMR. W zakładce accounts klikamy na Monero, a następnie w prawym górnym rogu na przycisk “receive”. Wygeneruje to adres, na który będzie można przesłać nasze środki.

Należy pamiętać, aby portfele sprzętowe kupować tylko i wyłącznie od producenta lub oficjalnych dystrybutorów, w przeciwnym razie istnieje pewne ryzyko, że ktoś przed procesem sprzedaży wszedł w posiadanie kluczy prywatnych dla danego urządzenia.

Portfel sprzętowy - Bitfi

Bitfi jest to inny rodzaj portfela sprzętowego, który ma zdolność do generowania kluczy prywatnych. Dostęp do funduszy, które posiadamy na portfelu uzyskujemy poprzez wpisanie frazy bezpieczeństwa. Ustalamy ją sami na początku, podczas pierwszego użycia portfela. Fraza ta musi zawierać co najmniej 34 znaki w tym 3 znaki specjalne (np. %  #) i jest to jedyny sposób, aby uzyskać dostęp do środków znajdujących się na portfelu. Jeśli jakiś podmiot fizyczny uzyska dostęp do naszego sprzętu nie będzie w stanie uzyskać dostępu do kluczy prywatnych, ponieważ nie są one zapisane na urządzeniu.

Podczas wykonywania transakcji urządzenie wykonuje obliczenia algorytmiczne, aby wygenerować klucz, który powstaje przez mniej niż sekundę, i zatwierdza sygnały do ​​łańcucha bloków. Klucz prywatny nigdy nie jest wysyłany z urządzenia.

Jak skonfigurować portfel sprzętowy Bitfi?

Monero jest jednym natywnie wspierane przez portfel Bitfi i dlatego nie ma potrzeby pobierania ani instalowania żadnych aplikacji zewnętrznych. Aby otrzymać XMR na portfel, użytkownicy mogą zalogować się do pulpitu nawigacyjnego poprzez wpisanie frazy bezpieczeństwa, a następnie skorzystać z opcji „adresy płatności” i wybrać kryptowalutę Monero. Spowoduje to wyświetlenie im publicznego adresu XMR i kodu QR, które można wykorzystać do otrzymania środków. Jeśli chcemy wysłać środki z portfela pod inny adres wystarczy w pulpicie nawigacyjnym wybrać Monero, oraz wpisać adres na który chcemy wysłać XMR lub zeskanować kod QR.

Powiązane

Jak stworzyć własnego tokena NFT i gdzie można go sprzedać?

Portfel bitcoin - jaki wybrać?

» więcej artykułów