theme switch

Szeroki rynek kryptowalut - czy wrócimy do trendu spadkowego?

Od chwili gdy kurs bitcoina przekroczył 25 tys. dolarów na rynku pojawił się optymizm i spora część inwestorów ponownie zainteresowała się branżą. Radość ta jednak nie trwała długo, a wszystko za sprawą upadku jednego z banków kryptowalutowych - Silvergate  Bank. Ze względu na problemy z płynnością jakie pojawiły się po upadku giełdy FTX bank musiał zakończyć swoją działalność, a wartość jego akcji bardzo mocno poszybowała w dół. Upadek ten pociągnął za sobą także inny bank - Silicon Valley Bank, który przechowywał sporą część rezerw jednego z emitentów stablecoina USDC (Circle), co sprawiło że kurs USDC rozjechał się z dolarem i przestał być przeliczalny w parze 1 do 1. Ze względu na fakt, iż jest to drugi największy stablecoin, na rynku zapanowała panika, a inwestorzy w strachu zaczęli wyprzedawać swoje kryptowaluty. Aktualnie za jednego stablecoina USDC otrzymamy 0,95 dolara.

Kurs bitcona - wskaźniki on-chain

MVRV Z-Score

MVRV Z-Score jest to wskaźnik który pokazuje nam różnicę między kapitalizacją rynkową bitcoina, a jego wartością zrealizowaną. Wartość zrealizowana jest to kapitalizacja policzona na podstawie tego, kiedy dany bitcoin był ostatnio przetransferowany i po jakiej cenie, a następnie sumuje te wartości dla każdego z nich i przyjmuje średnią. Jeśli wartość rynkowa przesuwa się skrajnie wysoko powyżej wartości zrealizowanej historycznie etap ten był szczytem hossy dla bitcoina.

 

Kurs bitcoina - MVRV Z-Score Kurs bitcoina - MVRV Z-Score

Jak możemy zauważyć na wykresie wartość Z-Score ponownie wróciła do wartości w okolicach niewiele powyżej zera. Historycznie patrząc podobne zachowanie tego wskaźnika mogliśmy obserwować w 2012 roku i wiązało się to z powolnym odwracaniem trendu na rynku. Jeśli w przyszłości znów spadała do poziomów mniejszych od zera, to i tak były to wartości wyższe, niż podczas pierwszego razu w danym cyklu. Jeśli więc tendencja ta nadal się utrzyma to możemy zakładać, że „najgorsza” część bessy jest już za nami. Nie oznacza to, że nie będzie już dalszych spadków, ale jeśli sytuacja makroekonomiczna na świecie nie ulegnie znacznemu pogorszeniu, to nawet w przypadku kontynuacji bessy powinny być one znacznie mniej dotkliwe, niż w ubiegłym roku.

Kurs bitcoina - NUPL

Jest to wskaźnik, który pokazuje poziom niezrealizowanych zysków i strat dla bitcoina. Jeśli poziom niezrealizowanych zysków jest wysoki, wiąże się to zazwyczaj z hossą i euforią która panuje na rynku. Jeśli natomiast sytuacja wygląda tak jak w tej chwili, oznacza to że większość inwestorów kupiła swoje bitcoiny po cenie wyższej, niż aktualna i posiadają na swoich kontach duże niezrealizowane jeszcze straty. Im bardziej się one pogłębią, tym gorsze sentymenty panują na rynku, a w tej chwili na rynku panuje strach. Podobnie jak na przykładzie poprzedniego wskaźnika, jeśli z fazy kapitulacji przeszliśmy do fazy "nadziei" zazwyczaj trwała ona względnie krótko zanim pojawiał się optymizm. Tym razem jednak bardziej prawdopodobna wydaje się ponowna kapitulacja, co wiązałoby się z kolejną falą spadków.

Kurs bitcoina - NUPL

Kurs bitcoina - NUPL

Powiązane

Bitcoin vs Litecoin - podobieństwa i różnice.

Konsolidacja Bitcoina w rejonie 4000 USD

» więcej artykułów