theme switch

Podatek od kryptowalut - MF proponuje naprawdę dobrą zmianę

Znamy już kierunek w jakim podążają prace Ministerstwa Finansów związane z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym, pod kątem zysków osiąganych z inwestowania w bitcoin i inne kryptowaluty. W dniu dzisiejszym, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, przedstawiono projekt nowelizacji tej ustawy, który prezentuje się bardzo korzystnie dla wszystkich zainteresowanych zakupem bitcoinów.

Nowy projekt ustawy, zakłada, że niezależnie od tego czy handel kryptowalutami prowadzimy jako działalność gospodarczą, czy jako inwestor indywidualny (nieprofesjonalnie), to podlegający opodatkowaniu dochód będzie traktowany jak dochód z kapitałów pieniężnych. Oznacza to więc, że jako podstawę opodatkowania będzie się przyjmowało przychód ze sprzedaży kryptowalut pomniejszony o koszt ich wcześniejszego nabycia. To dość oczywiste rozwiązanie, ale przypomnijmy, że dotychczasowa interpretacja Ministerstwa mocno ograniczała kwestie związane z kwalifikacją kosztów zakupu kryptowalut, przez co należy się cieszyć, że Ministerstwo dostrzegło ten problem i poszło za głosem rozsądku.

Potraktowanie zysków z handlu kryptowalutami jako zysków kapitałowych oznacza także, że stawka podatku będzie wynosiła zawsze 19%, nawet gdy przekroczymy pierwszy próg podatkowy (ok. 85 tys. PLN), co również jest korzystną interpretacją, gdyż aktualnie po przekroczeniu progu podatkowego, nasz zysk z bitcoin jest opodatkowany skalą 32%. Jednocześnie oznacza to, że w przypadku gdy na handlu kryptowalutami ponieśliśmy stratę, nie będziemy mogli nią kompensować zysków z innej prowadzonej działalności (np. gdy oprócz handlu kryptowalutami, na którym ponieśliśmy stratę, zajmujemy się świadczeniem usług IT, na których zarobiliśmy, będziemy musieli zapłacić pełny podatek od dochodu ze świadczonych usług IT).

Zmiany, które proponuje w swoim nowym projekcie Ministerstwo Finansów, na tle dotychczasowych pomysłów ministerstwa prezentują się wyjątkowo dobrze, lecz należy pamiętać, że jest to na razie jedynie projekt nowelizacji ustawy. Trzymamy kciuki, żeby dalsze prace toczyły się po tych wstępnie wyznaczonych torach i aby projekt ten nie był wzbogacany o nowe pomysły i wynalazki ministerialnego zespołu, po tym jak właśnie opuścił go szef odpowiadający za dotychczasowe prace - Paweł Gruza.

Poniżej załączamy pełną treść nowego ministerialnego projektu.

 

 

Powiązane

Kurs bitcoina kontynuuje wzrosty, litecoin mocno do góry

Czy kurs ethereum pójdzie w najbliższym czasie w ślad bitcoina?

» więcej artykułów