theme switch

Podatek od kryptowalut - jak rozliczyć się za 2021 rok?

Ubiegły rok dla wielu inwestorów kryptowalutowych i nie tylko był niezwykle dobry. Bardzo wielu osobom udało się wygenerować spore zyski, jednak należy pamiętać, że będąc rezydentem podatkowym w Polsce mamy obowiązek prawny zapłacić odpowiedni podatek od naszych dochodów z tego tytułu.

Podatek od kryptowalut - PIT-38

Dochody jakie uzyskamy z handlu walutami cyfrowymi należy zgłosić w specjalnie przygotowanym na to miejscu w formularzu PIT-38. Nasze zyski jeśli rozliczamy się jako osoba prywatna (pojedynczy inwestor) podlegają podatkowi od zysków kapitałowych - 19%, niezależnie od kwoty. Jeśli nasz zysk przekroczy milion złotych, wtedy należy jeszcze uiścić tzw. "opłatę solidarnościową" wysokości 4% od wszystkich środków, które przekraczają tę kwotę. W przypadku gdy podczas innych inwestycji (akcje, obligacje, waluty), niż kryptowaluty ponieśliśmy stratę nie możemy pokryć ewentualnymi zyskami z walut cyfrowych, ponieważ należy je rozliczać osobno. Podobnie z kosztami poniesionymi na poczet zakupu walut cyfrowych - koszt poniesiony na nabycie kryptowalut może być sumowany wyłącznie z pozostałymi kosztami, które tyczą się walut cyfrowych.

Kiedy można mówić o "zrealizowanym" zysku? - podatek od kryptowalut

Wymiany kryptowalut w parach kryptowalutowych nie są objęte podatkami i możemy wymieniać je do woli. Podobnie w przypadku wymian NFT-kryptowaluta. Jeśli sprzedamy swój token NFT za ethera, nie możemy tego uznać jako realizację zysku, ponieważ otrzymaliśmy natywny token sieci, w której dany NFT powstał. Wymiana kryptowalut na tzw. stablecoiny, również nie jest uznawana, jako realizacja zysków. Jest to bardzo ważne dla osób, które chcą tymczasowo "wyjść" z rynku, aby zredukować wahania kursowe, a jednocześnie nie musieć regulować zobowiązań, jakie powstałyby w momencie sprzedaży za walutę fiducjarną (dolar, euro, złoty itp.) lub wymiany na inne dobro.

Podatek więc należy zapłacić w chwili, gdy wymieniamy swoje kryptowaluty na waluty fiducjarne i uzyskaliśmy w ten sposób dochód, lub na jakiekolwiek inne dobra czy aktywa (np. złoto, akcje), które kryptowalutami nie są (np. robimy zakupy bezpośrednio za pomocą bitcoina). Czas na rozliczenie dochodu z 2021 roku mamy do końca kwietnia 2022.

Powiązane

Tesla planuje akceptować płatności w dogecoinie!

Konsolidacja Bitcoina w rejonie 4000 USD

» więcej artykułów