theme switch

Jaką przewagę mają giełdy bez centralnego serwera nad normalnymi?

Scentralizowane giełdy kryptowalutowe

Scentralizowana giełda jest to podstawowy model platformy, która obsługuje wymianę kryptowalut na pieniądze fiducjarne lub inne cyfrowe waluty. Firma, która obsługuje platformę jest nastawiona na zysk z prowizji jakie pobiera od użytkowników giełdy za wykonywanie transakcji. Są one najbardziej rozpowszechnionym typem giełd i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród wielu entuzjastów kryptowalut.

Z drugiej strony jednak firmy te kontrolują wymianę środków, a waluty cyfrowe które przechowujesz na takiej giełdzie mogą w każdej chwili zostać zablokowane przez platformę lub skradzione podczas ataku hakerskiego. Zdarzenie to miało miejsce ostatnio w przypadku giełdy binance. Skradzione środki zostały zwrócone inwestorom, ale depozyty i możliwość wypłaty środków nie były możliwe przez prawie tydzień. Więcej na temat tego wydarzenia możesz przeczytać w tym artykule. Podobnych sytuacji w historii kryptowalut było bardzo wiele. Nie każda z nich miała tak szczęśliwe zakończenie dla swoich użytkowników jak miało to miejsce w przypadku binance. Aktualnie prawie każda duża giełda wymaga również weryfikacji co jest równoznaczne z brakiem anonimowości. Wiąże się to z również z ryzykiem kradzieży tożsamości, ponieważ użytkownicy muszą dostarczyć giełdzie bardzo szeroką gammę informacji o sobie. Giełdy starają się bezpiecznie przechowywać te informacje w bazach danych i nie udostępniają ich osobom trzecim, ale mogą one zostać wykradzione w atakach hakerskich.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe (DEX)

W przypadku platform jakimi są zdecentralizowane giełdy warto zaznaczyć, że transakcje nie są kontrolowane przez jeden podmiot. Podobnie jak większość kryptowalut działają one na zasadzie rozproszonego systemu. Oznacza to, że nie przechowują one bezpośrednio żadnych środków ani informacji na temat klientów. Giełda służy jedynie jako warstwa rotująca dla zamówień składanych przez użytkowników. Główną zaletą zdecentralizowanych giełd jest to, że nie musimy nikomu nawet przejściowo powierzać naszych środków. Zamiast tego prowadzimy handel bezpośrednio z drugą stroną używając łańcucha bloków do sfinalizowania operacji. Eliminuje to ryzyko związane z powierzeniem naszych środków trzeciej stronie (która jest obarczona ryzykiem utraty ich), aby przeprowadziła transakcję. Giełdy te nie mają centralnego punktu, który można by zaatakować w celu przejęcia środków użytkowników. Na zdecentralizowanych platformach każdy użytkownik ma pełną władzę nad swoimi kryptowalutami.

Dla porównania - korzystając z kantoru kryptowalut transakcja dokonuje się przy pomocy pośrednika, który bezpiecznie przechowuje środki. Nabyte waluty cyfrowe trafiają od razu na podany przez kupującego adres. Są one więc pod pełną kontrolą posiadającego je użytkownika i przestają być własnością kantoru.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

Powiązane

Jeden z największych na świecie funduszy inwestycyjnych interesuje się bitcoinem

El Salvador dokupuje kolejne bitcoiny

» więcej artykułów