theme switch

Jakie typy adesów możemy spotkać w sieci bitcoina?

Każdy portfel kryptowalutowy posiada swój własny, unikalny adres. Jest to szereg znaków, których znajomość pozwala na przesłanie środków na konto danego użytkownika. Adresy mogą istnieć w różnych formatach i składają się z klucza publicznego, który jest niezbędny, aby przetransferować na niego środki oraz klucza prywatnego, który zapewnia nam do nich dostęp i umożliwia wykonywanie transakcji.

Rodzaje adresów w sieci bitcoina.

Adresy Pay-to-PubKeyHash (P2PKH)

Podczas wymiany monet wysłanych na określony adres bitcoina przekazywany jest nasz adres publiczny jak i sygnatura podpisu, która powstała na podstawie klucza prywatnego. P2PKH (Pay-to-Public-Key-Hash) jest to podstawowa i najpopularniejsza forma transakcji w sieci bitcoina. Adresy te wykorzystują skrypt odpowiedzialny za dystrybucję przesyłanych środków na podstawie klucza publicznego i podpisu cyfrowego.

Podpis cyfrowy generowany jest poprzez klucz prywatny użytkownika i jest dowodem, że określona osoba faktycznie jest właścicielem tych monet.

Adresy P2PKH są łatwe do rozpoznania, ponieważ zaczynają się od cyfry 1.

Adresy Pay-toScriptHash (P2SH)

W adresach tych obecny jest skrypt, który wymaga spełnienia określonych warunków, aby transakcja została poprawnie zatwierdzona. Nadawca przesyłający środki na ten adres ma zmniejszone opłaty transakcyjne, ponieważ jest ona wprost proporcjonalna do jej wielkości. Skrót kryptograficzny (skróty tworzone są procesie hashowania, gdzie dane wejściowe przekształca się w zdefiniowany ciąg znaków) ma stałą wielkość i pozwala na przesyłanie środków na dowolny adres bez obowiązku regulowania wszystkich opłat, ponieważ są one przeniesione na osobę, która wyda środki znajdujące się w skrypcie. Adresy te są powszechnie implementowane w adresach wykorzystujących więcej niż 1 sygnaturę (multisig). Oznacza to, że aby wykonać transakcję trzeba wprowadzić przynajmniej 2 klucze prywatne, które wygenerują unikalne cyfrowe podpisy. Skrypt ten egzekwowany jest w dwóch fazach. Najpierw tworzony jest skrót tej części skryptu, którą wykorzystuje osoba wydająca środki z danego adresu, a następnie jest porównywany ze skrótem skryptu odpowiadającego za weryfikację transakcji. Adresy te pozwalają również na zachowanie większej prywatności, ponieważ skrypty zawierają tylko jednokierunkowe skróty innych składowych. Nie jesteśmy wiec patrząc się na rezultat ustalić jakie były dane wejściowe.

Adresy P2SH rozpoczynają się od cyfry 3.

Adresy Bech32

Bech32 jest to popularny segwitowy adres i jest trochę dłuższy niż te pochodzące z "rodziny P2". Segwit jest to aktualizacja, która pozwoliła na usunięcie z transakcji informacji o sygnaturze i umożliwiła przechowywanie jej poza blokiem. Spowodowało to odciążenie bloku co wiąże się z przyśpieszeniem transakcji i zmniejszeniem opłat. Więcej na ten temat możesz przeczytać w osobnym artykule. Obsługuje go większość portfeli oraz oprogramowań, ale w przypadku giełd jest to problematyczne. Pozwalają one na przesyłanie środków na te adresy, ale transakcje w drugą stronę nie są już możliwe. Każdy adres Bech32 zaczyna się od prefiksu "bc1". Obecnie mniej niż 1% bitcoinów przechowywanych jest pod tymi adresami, a liczba ta z czasem wzrasta.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Kryptowalutowe podsumowanie – najważniejsze wydarzenia maja 2021

Aktualizacja w sieci bitcoina - czym jest Taproot?

» więcej artykułów