theme switch

Rosja wskazała miasto do pilotażowych wdrożeń projektów kryptowalutowych

Przy poparciu i rekomendacji prezydenta Władimira Putina, w Rosji wybrano miasto, w którym nastąpi wdrożenie pierwszych oficjalnych państwowe projektów związanych z bitcoin i kryptowalutami.

We Władywostoku, bo o nim mowa, zostaną uruchomione najpierw dwa projekty - pierwszy z nich dotyczy wsparcia i doradztwa dla osób, które chcą rozpocząć pracę w sektorze kryptowalut, drugi projekt będzie związany z usługami doradczymi i szkoleniowymi w zakresie bezpieczeństwa korzystania z kryptowalut.

Działania są częścią działań zmierzających do uregulowania formalno-prawnego kryptowalut w Rosji - zgodnie wytycznymi nakreślonymi przez Władimira Putina ma to się stać do czerwca 2018 roku.

"Na ostatnim posiedzeniu Dumy, podjęto decyzję o ustanowieniu państwowej agendy, która w ramach pilotażowych projektów we Władywostoku zajmie się dwoma zagadnieniami: kwestią cyberbezpieczeństwa związanego z wykorzystaniem kryptowalut oraz wsparciem dla osób, które chcą rozpocząć pracę w sektorze kryptowalut" - tłumaczy Victor Fersht, dyrektor centrum działającego w Rosji z ramienia WTO (World Trade Organization).

Nowa państwowa agenda rozpocznie działalność 15 listopada 2017 roku. Oprócz dedykowanych konsultacji będzie także prowadziła otwarte seminaria dla wszystkich zainteresowanych bitcoinem i krytpowalutami. Jeśli projekty "wypalą", to należy spodziewać się, że w połowie przyszłego roku zostaną rozszerzone na całą Federację Rosyjską.

Tatyana Terentyeva, która jest dyrektorem Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Władywostoku, gdzie będzie funkcjonowała nowa agenda, szczerze przyznaje:

"Kilka miesięcy temu nie miałam pojęcia o tym co to są kryptowaluty i nawet nie znałam znaczeń słów blockchain, kopanie bitcoinów, itp. Lecz teraz nawet sam prezydent Władimir Putin wyznaczył zadanie stworzenia bazy legislacyjnej dla tego sektora, co wskazuje jak ważne jest to zagadnienie"

Naszym zdaniem Rosja prowadzi bardzo mądrą politykę związaną z sektorem kryptowalut. Oficjalnie zachowuje dużą wstrzemięźliwość w tym zakresie i zapowiada mocne regulacje, lecz jednocześnie widzi olbrzymi potencjał jaki niosą ze sobą nowe rozwiązania, mało tego, nie tylko widzi, ale praktycznie działa w tym zakresie. I nawet sam wybór dalekiego, syberyjskiego miasta jako miejsce wdrożenia pilota jest znamienny - "działamy, ale troszkę z boczku, jak będziemy gotowi to świat się dowie". Podobnie interpretujemy uruchomione projekty - z jednej strony stymulowanie rozwoju poprzez wsparcie dla osób, które chcą zacząć pracę związaną z bitcoinem, a z drugiej strony uruchomienie biura ds. bezpieczeństwa i ścigania cyberprzestępczości w obszarze kryptowalut.

Pozostaje przyklasnąć i liczyć na to, że kolejne kraje, w tym Polska na poważnie zaczną zajmować się tematyką bitcoin, nie tylko w kwestii ograniczania swobody jego wykorzystania.

Powiązane

Giełda binance wznawia depozyty i umożliwia ponowny handel

Banki w Singapurze podobnie jak w Polsce

» więcej artykułów