theme switch

Od czego zależy rozmiar bloku w sieci bitcoina?

Blok, który ma trafić  do łańcucha głównego sieci blockchain zawiera pakietowy plik w którym są rejestrowane wszystkie dane dotyczące ostatnich transakcji. Uwalniane są one co dziesięć minut, co pozwala na pobranie oraz zweryfikowanie ich w czasie rzeczywistym. Im większa ilość danych, które należy pobrać tym większe wymagania systemowe (odpowiedni procesor, przepustowość, pamięć) muszą spełniać węzły utrzymujące sieć. Jest to powód dla którego jeszcze kilka lat temu, gdy sieć bitcoina miała jeszcze względnie małe rozmiary, można było z łatwością "kopać" go na komputerach wykorzystywanych do codziennego użytku. Aktualnie jest to praktycznie niemożliwe lub nieopłacalne.

Każdy blok możemy przyrównać do książki w której zapisywane są transakcje. Łańcuch bloków przypomina jedną wielką zdecentralizowaną księgę, która stanowi podstawę sieci bitcoina. Każdy z bloków ma określony rozmiar, który stanowi limit transakcji i ogranicza ich przetwarzanie. Dla bitcoina limit ten wynosi aktualnie 1 MB. Został on ustalony na tym poziomie podczas tworzenia struktury tej kryptowaluty i od tego czasu nie uległ znacznej zmianie. Górnicy są w stanie wybrać ile transakcji ma zostać umieszczonych w konkretnym bloku, jeśli jednak zostanie przekroczony maksymalny limit to blok będzie odrzucony przez sieć.

Wady i zalety wynikające z ograniczenia rozmiaru bloku.

Limity ograniczające rozmiar bloku są konieczne ze względu na potencjalne ataki, które powodowałyby "zalanie" sieci małymi transakcjami i długotrwałe zastoje. Mimo, że zapewnia to sieci wysoki poziom bezpieczeństwa to tworzy również szereg wad.

Pierwszą z nich są wysokie opłaty transakcyjne, podczas gdy sieć jest mocno obciążona. Jednym ze sposobów, aby transakcja przeszła w kolejnym bloku jest zapłacenie wyższej opłaty transakcyjnej od innych użytkowników. Spowoduje to, że górnik chętniej zatwierdzi taką transakcję, ponieważ uzyska z niej więcej bitcoinów, niż z pozostałych. Jest to swojego rodzaju licytacja "kto da więcej" i powoduje, że osoby, którym zależy na szybkim zatwierdzeniu transakcji znacznie zawyżają opłaty wymagane do wykonania transakcji.

Generuje to drugi problem - wydłużenie okresu oczekiwania dla tych, co ustawili mniejszą opłatę. Osoby te muszą poczekać, aż zmniejszy się liczba osób, które celowo przepłacają za transakcje, żeby tylko załapać się do najbliższego bloku. Warto podkreślić, że sieć bitcoina jest w stanie przetwarzać tylko od 7 do około 20 transakcji na sekundę.

Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób można zwiększyć skalowalność bitcoina, zapraszamy do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

 

Powiązane

Co analiza techniczna mówi nam o aktualnym kursie ethera?

Kryptowaluta ethereum - czym jest i jak działa jej sieć?

» więcej artykułów