theme switch

Sieć ethereum po aktualizacji - jak sprawdzają się nowe zmiany?

W międzyczasie gdy bitcoin i inne kryptowaluty walczą o utrzymanie trendu wzrostowego sieć ethereum kontynuuje swój prężny rozwój. W ubiegłych miesiącach doszło w sieci tej do hardforku o nazwie London została aktualizacja znana jako EIP-1559, która pozwalała na wprowadzenie usprawień będących pierwszym etapem do poprawy jej skalowalności.

Jakie zmiany wprowadzono w sieci ethereum?

Jedną ze zmian było ustalenie rynkowego kursu opłat za przesyłanie transakcji, co uniemożliwiło drastyczne zawyżanie opłat w celu sprawnego przeprowadzenia transakcji i żaden z użytkowników nie może zostać “faworyzowany” przez górników, którzy chętniej wybierają transakcje z dużymi opłatami w pierwszej kolejności. Druga zmiana polega na tym, że większość opłat transakcyjnych zostanie spalana. Ma to za zadanie w przyszłości zrównoważyć inflację tokenu ze względu na to, że będzie on generowany z każdym blokiem, aby zachęcić użytkowników do stakingu (a więc nagradzać osoby posiadające ethery), celem zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.

Jak zmiany te wpłynęły na działanie sieci?

Od początku wdrożenia tych ulepszeń na łańchu głównym sieci ethereum uczestnicy spalili już ponad 300 tys. etherów o wartości przekraczającej miliard dolarów. Warto dodać, że aktualizacja ta miała miejsce na początku sierpnia a więc względnie niedawno. Jeśli ilość transakcji utrzymywana będzie na tak wysokim poziomie jak ma to miejsce aktualnie to znacznie zmniejszy się ilość etherów, która trafia z każdym blokiem do sieci. Największymi palnikami w sieci są ludzie przenoszący ether z jednego adresu na drugi, a także zdecentralizowane aplikacje (DAppsy) i zdecentralizowane platformy finansowe (DeFi). Największym obecnie spalaczem eteru jest rynek non-fungable tokenów (NFT) Opensea, ponieważ statystyki on-chain pokazują, że rynek spalił dziś 42 991 eteru o wartości 146,1 miliona dolarów. Po Opensea następują tradycyjne transfery eteru, które dodały ponad 25 tys. etherów do stosu spalania. Uniswap i stablecoin Tether (USDT) zajmują trzecie i czwarte miejsce pod względem najlepszych palników eterowych. Do tej pory druga wersja zdecentralizowanej giełdy Uniswap (zdecentralizowana giełda) już ponad 16 tys. eterów. Stabilna kryptowaluta - USDT Tethera dodał również 15 tys. tetheru do stosu spalania, ponieważ jest odpowiedzialny za spalenie 51 milionów dolarów.

Powiązane

Podatek od kryptowalut 2019 – co zmienią nowe przepisy?

Shopify dołącza do projektu libra utworzonego przez facebooka.

» więcej artykułów