theme switch

Śmiał się z bitcoina, teraz kupuje za setki milionów dolarów. O kim mowa?

Bohaterem tego artykułu jest Michael Sailor, który jest amerykańskim przedsiębiorcą i dyrektorem biznesowym. Założył on firmę Microstrategy Inc., która działa od wielu lat w branży fin-tech. Jeszcze kilka lat temu był on przeciwnikiem bitcoina i uważał, że podzieli on taki sam los jak "zakłady online", a jego dni są policzone. W 2013 roku bitcoin był bardzo mało rozpoznawalny, a wiele osób nie było przekonanych co do mechanizmów i sposobu w jaki działa. Rok później sceptycy "utwierdzili się" w swoim przekonaniu, ponieważ doszło do hacku największej w tamtym czasie giełdy Mt.gox, która odpowiadała za 60-70% całkowitego wolumenu na bitcoinie. Kurs drastycznie poszybował w dół i do dziś użytkownicy tej giełdy nie odzyskali swoich bitcoinów.

Wielkie korporacje inwestują w bitcoina

Z czasem jednak wiele się zmieniło. Bitcoinem zaczęły interesować się fundusze inwestycyjne, a pierwszym z nich było Grayscale Investments. Jest to fundusz inwestycyjny, który umożliwia akredytowanym inwestorom uzyskanie ekspozycji na bitcoina oraz innych kryptowalut. Nie posiadają oni ich bezpośrednio oraz nie muszą nimi zarządzać (omijając w ten sposób etap zakładania portfela, przeprowadzania transakcji na giełzie, transferu środków itp.).

Kolejną z dużych firm, która postanowiła nabyć bitcoiny, było Microstrategy, prowadzone przez Michaela Sailora. W okolicach 11 sierpnia ogłosił on, że firma nabyła 21454 bitcoinów o wartości 250 milionów dolarów, a miesiąc później dodatkowe 16796 bitcoinów za 175 milionów dolarów. Sumarycznie daje to kwotę 425 milionów dolarów zainwestowanych w bitcoina!

Jednak to jeszcze nie koniec. Siódmego grudnia bieżącego roku firma ujawniła plany wyemitowania 400 milionów dolarów w formie obligacji zamiennych - papierów dłużnych, które można zamienić na akcje emitenta. Cały dochód z tej emisji firma chce przeznaczyć na zakup bitcoina! Oznacza to, że sumaryczna wartość bitcoinów, które posiadają (przy aktualnym kursie około 18,3 tys. dolara) przekroczy miliard dolarów.

W wywiadach mówi on również, że w czasach gdy pieniądze drukowane są na masową skalę bitcoin wydaje się być idealnym rozwiązaniem na przechowanie wartości. Ponadto posiada on również kilkanaście milionów dolarów, które sam jako osoba prywatna zainwestował w ten składnik aktywów.

Powiązane

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych pozywa twórców kryptowaluty XRP.

Binance - jak wpłacić pieniądze? Poradnik

» więcej artykułów