theme switch

Tesla sprzedała 10% swoich bitcoinów! Ile udało się im zarobić?

Na początku lutego ukazała się informacja o tym, że Tesla Elona Muska zdecydowała się na zakupienie bitcoinów o równowartości 1,5 miliarda dolarów. Spowodowało to w swoim czasie gwałtowny wzrost ceny bitcoina, która w zaledwie kilkadziesiąt minut po upublicznieniu tej informacji obiegła cały rynek, a cena wzrosła o kilka tysięcy dolarów. Następnie przez ponad miesiąc kontynuowała dalszy wzrost.

W dniu dzisiejszym do informacji publicznej trafiła wiadomość, że Tesla sprzedała 10% swoich wszystkich bitcoinów za kwotę 272 miliona dolarów.  Cena, po której zostały one zakupione to około 100 milionów dolarów, co oznacza, że zysk na czysto z tej transakcji wynosi 172 miliony dolarów.

Wśród wielu inwestorów pojawiła się duża fala krytyki w kierunku Elona Muska, która zarzucała mu że po kupnie bitcoinów specjalnie manipulował on rynkiem, aby spowodować wzrost ceny, a następnie zrzucił on swoje bitcoiny na osoby, które wtedy w nie zainwestowały. Ten twierdzi jednak, że nie sprzedał on żadnych swoich prywatnych bitcoinów, tylko 10% tych, które należały do firmy, a zrobił to w celu zachowania płynności finansowej przez Teslę.

Osoby, które śledzą wpisy Elona na twitterze mogły bez problemu zauważyć, że interesował się on bitcoinem jeszcze na długo przed kupnem. W międzyczasie, gdy robił on sobie żarty z popularnego ostatnio Dogecoina dodając liczne memy z nim związane, w opisie na jego profilu znajdowało się jedno słowo - #bitcoin.

Tym razem kurs bitcoina praktycznie nie zareagował na tę informację o sprzedanych bitcoinach. Od chwili, gdy zaliczył on swój dołek w okolicach 46 tys. dolarów (173 tys. PLN) (c0 miało miejsce jeszcze przed publikacją tej informacji) kontynuuje on dalszy trend wzrostowy i aktualnie oscyluje w okolicach 54 tys. dolara (204 tys. PLN). Warto jednak śledzić dalsze zachowania inwestorów instytucjonalnych. Jeśli będą oni regularnie sprzedawać kupione wcześniej bitcoiny może to znacznie utrudnić dalsze wzrosty, a w chwili gdy zabraknie kupujących, może dość do załamania kursu.

Całość raportu finansowego Tesli za pierwszy kwartał 2021 roku dostępny jest tutaj:

Powiązane

Co spowodowało ostatnie spadki bitcoina?

Czy kurs bitcoina może spaść jeszcze niżej? - Analiza on-chain

» więcej artykułów