theme switch

Czy trend DeFi powoli wygasa? Spadają opłaty za wykorzystanie w sieci ethereum.

Bieżący rok jest bardzo dobry dla ethereum, które jest wiodącą kryptowalutą rzutującą na trend DeFi. Od początku roku, z miesiąca na miesiąc jego kurs wzrastał, a bezpieczeństwo sieci osiągało nowe szczyty. Jest ono bezpośrednio związane z trudnością wydobycia tej kryptowaluty, które stale rośnie. Aktualnie kopanie etherów jest prawie trzy razy bardziej opłacalne, niż bitcoina, co związane w znacznym stopniu jest z opłatami za korzystanie z sieci.

Jak zauważyli analitycy glassnode, trudność kopania w sieci ethereum przekroczyła już 250 T/s, co oznacza wzrost o 80% od początku tego roku. Ostatnio tak duży skok tego parametru mogliśmy obserwować podczas hossy w 2017 roku, gdy kurs ethera notował rekordowe wzrosty. Tym razem doszło do napływu górników z nieco innego powodu. Ze względu na to, że na łańcuchu głównym ethereum powstawała większość projektów DeFi, które wykorzystywały ethery jako gaz znacznie zwiększyła się jego użyteczność. Sieć ta jest aktualnie bardzo mało skalowalna i jest w stanie przetworzyć około 14 transakcji na sekundę. Oznacza to, że jeśli chcemy, by nasza przeszła sprawnie w najbliższym bloku (przy dużym obciążeniu sieci), musimy uiścić bardzo wysoką opłatę, aby górnicy "wybrali" naszą transakcję do kolejnego bloku.

Trend DeFi w odwrocie?

W ostatnim czasie mogliśmy zauważyć spadek ilości transakcji w sieci ethereum. Od początku roku ich ilość wzrosła z około 450 tys. do prawie 1,2 miliona. Praktycznie stanowi to limit, który sieć jest w stanie przetworzyć w ciągu dnia. Gdy poziom ten został osiągnięty doszło do spadku o prawie 25%. Wiąże się to z uspokojeniem całego szumu, jaki powstał wokoło projektów DeFi. Opłaty za wykorzystanie sieci również drastycznie spadły. Rekordowo oscylowały one w okolicach 11 dolarów za transakcję (2-3 września), a aktualnie są to "tylko" 2 dolary.

Ilość transakcji przetwarzana przez sieć ethereum w bieżącym roku.

Ilość etherów, które zamrożone są na poczet prawidłowego działania inteligentnych konraktów, związanych z trendem DeFi również lekko spadła. Od początku października liczba ta maleje z każdym kolejnym dniem. Patrząc jednak na tempo, w jakim projekty te rozwijają się, może to być jednak tylko tymczasowe odreagowanie, przed kolejnymi wzrostami.

Powiązane

Adopcja kryptowalut. Gdzie i za co można nimi płacić?

Problem bizantyjskich generałów - na czym polega i jak go rozwiązać?

» więcej artykułów