theme switch

Tunezyjska kryptowaluta będzie mieć pokrycie w pieniądzu fiducjarnym.

Z najnowszych doniesień agencji prasowej TASS mogliśmy się dowiedzieć, że bank centralny w Tunezji jako pierwszy na świecie wyemituje własną kryptowalutę, która będzie miała pokrycie w ich narodowym pieniądzu fiducjarnym. Prace nad nim trwają już od ponad roku. Cyfrowy e-dinar został oficjalnie uruchomiony w formie testowej, a symboliczne kwoty rzędu kilku dinarów zostały już przetransferowane przy jego pomocy. Operacja ta została wykonana między szefem banku centralnego, a jednym z przedstawicieli międzynarodowego funduszu walutowego i zakończyła się sukcesem.

Pierwsza kryptowaluta narodowa.

Za pierwszy kraj, który wyemitował własną kryptowalutę zwaną "petro" wiele osób uznaje Wenezuelę. Jest to prawda, jednak nie mamy pewności co do jej pokrycia w jakimkolwiek innym aktywie, ze względu na ciężką sytuację ekonomiczną jaka tam panuje w ostatnim czasie. W przypadku Tunezji sytuacja gospodarcza wydaje się o wiele bardziej stabilna. E-dinary już niebawem będą możliwe do wymiany między obywatelami, a za kilka miesięcy mają być dostępne w kawiarniach, restauracjach i innych miejscach publicznych jako forma płatności.

Kontrola nad E-dinarem.

Kryptowaluta ta będzie w pełni kontrolowana przez tamtejszy bank centralny, co wiąże się z całkowitą centralizacją - jest to niekoniecznie pożądana cecha w przypadku walut cyfrowych. Korzystanie z niej będzie także możliwe dopiero po weryfikacji przez bank i nie będzie anonimowe (jak np. w przypadku monero), ani nawet pół-anonimowe (jak w przypadku bitcoina). Odpowiednie instytucje finansowe będą posiadały komplet danych na temat wszystkich transakcji wykonywanych między użytkownikami tej sieci. E-dinar różni się od zwykłych pieniędzy głównie tym, że nie podlega on pod instytucję, jaką jest SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Ma ona możliwość wstrzymania protokołów nadzorujących płatności dla poszczególnych narodów i w razie potrzeby ewentualne odłączenie ich. Tunezyjski bank centralny jest jedyną instytucją, która nadzoruje kryptowalutę.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

 

Powiązane

Cena Bitcoin spada poniżej 4000$

Czym są instrumenty pochodne? - Kryzys finansowy w latach 2007-2009.

» więcej artykułów