theme switch

Typy architektur stosowanych w blockchainie - sharding, plasma, sidechains.

Sharding, plasma oraz łańcuchy boczne (ang. sidechains) są  to typy architektur wykorzystywanych w sieciach blockchain. Każda z nich ma strukturę, która składa się z konsensusowego łańcucha wiodącego oraz szeregu łańcuchów pobocznych, które są do siebie podobne i łączą się z głównym.

Architektura plazmy

Plazma jest to rozwiązanie na poziomie drugiej warstwy w sieci. Rozwiązania na poziomie pierwszej warstwy są to solucje zaimplementowane bezpośrednio w łańcuch bloków, natomiast druga warstwa jest poza łańcuchem głównym i pozwala na "odciążenie" go.

Plazma jest to seria inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts), która działa na szczycie głównego łańcucha bloków. Kontrakty sieci głównej przetwarzają tylko niewielką żądań z podrzędnych łańcuchów blokowych, które w rzeczywistości wykonują bardzo dużą liczbę obliczeń. Żądania okresowo są nadawane do łańcucha głównego, aby je zrealizować. Jest to swego rodzaju siec błyskawiczna (ang. lightning network). Różnica jest taka, że w sieci tworzone są inteligentne kontrakty, które w podrzędnej warstwie obsługują większość żądań i odciążają sieć, a do łańcucha głównego trafia tylko "wynik" tych działań. Sieci blockchain, które chcą być rozważane jako potencjalna alternatywa dla tradycyjnych systemów finansowych i deweloperskich muszą być w stanie się skalować, aby obsłużyć jak największą liczbę użytkowników bez konieczności oczekiwania na realizację żądań godzinami czy dniami.

Mechanizm działania łańcuchów bocznych z inteligentnymi kontraktami.

Więcej na temat działania technologii blockchain oraz inteligentnych kontraktów na przykładzie ethereum możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Łańcuchy boczne

Jest to mechanizm pozwalający bezpiecznie wykorzystywać kryptowalutę należącą do wiodącego łańcucha bloków na oddzielnym łańcuchu, który jest połączony i kompatybilny z głównym. Umożliwia to przenoszenie wartości między nimi i zmniejsza obciążenie głównej sieci - co zwiększa jej skalowalność. Dwukierunkowość tego mechanizmu pozwala na wymianę zasobów z określoną prędkością między łańcuchem macierzystym i bocznym. W pierwszej kolejności użytkownik musi wysłać swoje coiny na określony adres wyjściowy, gdzie zostaną zablokowane co pozwoli uniknąć ich kilkukrotnego wydania. Po zakończeniu tej transakcji dokonywana jest weryfikacja jej poprawności przez węzły i uwolniona zostaje równoważna ilość monet w łańcuchu bocznym dla danego użytkownika. Analogicznie sytuacja wygląda jeśli transakcja przebiega w drugą stronę.

Mechanizm działania z wykorzystaniem łańcuchów bocznych.

Sharding

Sharding jest to zabieg polegający na partycjonowaniu dużych baz danych na mniejsze i łatwiejsze z zarządzaniu segmenty. Więcej na temat tego rodzaju architektury możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule, w którym zostało to szczegółowo wyjaśnione.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kupno bitcoin BTC - https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-bitcoin/

Kupno litecoin LTC - https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-litecoin-ltc/

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Kontrakty terminowe na bitcoinie - czym są?

Halving bitcoina - co warto wiedzieć?

» więcej artykułów