theme switch

Sumaryczna wartość stablecoinów przekroczyła już 12 miliardów dolarów.

Stablecoiny są to waluty cyfrowe, które z założenia mają nie podlegać wahaniom kursu lub ich zmienność cenowa powinna być minimalna. Stabilne kryptowaluty jako zasób cyfrowy odpowiadają w znacznej większości przypadków dolarowi w stosunku 1:1. Emitent musi zapewnić pokrycie swojej waluty cyfrowej w walucie fiducjarnej lub innym aktywie o określonej wartości (np. złoto, srebro) oraz przechodzić regularne audyty. Aktualnie rynek ten rozwija się dość prężnie, a z czasem powstaje coraz więcej stablecoinów, w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie.

Największą zaletą tego typu kryptowalut jest to, że jeśli czasowo chcemy wyjść z rynku, aby nasze środki nie podlegały wahaniom kursowym możemy wymienić swoje środki na stablecoiny i nie spowoduje to powstania obowiązku podatkowego. Gdybyśmy wymienili swoje środki na walutę fiducjarną, to zgodnie z prawem należałoby zgłosić ten fakt i uregulować odpowiednie zobowiązania podatkowe (w chwili, gdy wygenerowaliśmy zysk). Mając na swoim koncie stablecoiny, które w dalszym ciągu są walutami cyfrowymi, to zgodnie z aktualnymi przepisami nie ma takiego obowiązku.

Jak wynika z najnowszego raportu coinmetrics (całość dostępna na końcu artykułu) w ciągu ostatnich pięciu miesięcy podwoiła się sumaryczna wartość wszystkich stablecoinów. Co oznacza, że ich ilość dostępna w obrocie wzrosła o sto procent, ponieważ ich wartość jest względnie stała. Aby dojść do kapitalizacji 6 miliardów dolarów, kryptowaluty te potrzebowały aż 5 lat!

Ilość stablecoinów będących aktualnie w obrocie.

Tether (USDT) jest to jednym z najbardziej rozpoznawalnych stablecoinów, którego kapitalizacja zajmuje aktualnie trzecie miejsce ze wszystkich walut cyfrowych! Wyżej jest tylko ethereum oraz bitcoin. Możemy zauważyć też, że w latach 2017-2018 była to praktycznie jedyna, licząca się kryptowaluta tego typu. Dopiero z początkiem 2019 roku zaczęły pojawiać się także inne, które notują z każdym rokiem rosnącą dominację względem tethera, w puli stablecoinów.

Ceny stablecoinów ulegają pewnym wahaniom cenowym.

Większość tego typu kryptowalut, zgodnie z przeznaczeniem ulega minimalnym wahaniom cenowym, a ich kurs mieści się w przedziale 0,99$ - 1,01$. Jednak bywały historycznie dni, gdy wahania te miały o wiele większą rozbieżność. Podczas najbardziej intensywnych dla kryptowalut dni w tym roku, gdy cena bitcoina w ciągu jednego dnia spadła prawie o 50% sporo osób zamieniało swoje cyfrowe waluty właśnie na stablecoiny, aby uchronić się przed spadkami. Popyt był tak wielki, że niektórzy użytkownicy byli skłonni zapłacić nawet do 1,06 dolara za sztukę, aby tylko mieć w miarę stabilne aktywo, którego kurs nie będzie gwałtownie spadał.

Analogicznie sytuacja wyglądała historycznie w chwilach, gdy kryptowaluty notowały gwałtowne wzrosty, czasami i kilkadziesiąt procent dziennie lub więcej. Większość posiadaczy stablecoinów nie chciała przegapić wzrostów i wymieniała swoje środki, które znajdowały się w stablecoinach na określone kryptowaluty. Przez to że bardzo znacznie w krótkim czasie wzrastała ich podaż kurs momentami się załamywał i spadał nawet do poziomów 0,95$ za jednego coina.

Całość raportu na temat stablecoinów oraz ich specyfiki i rosnącej ilości dostępny jest tutaj:

Powiązane

Elon Musk przyjmuje płatności w bitcoinach za samochody Tesli.

Czeki stymulacyjne dla Amerykanów - jak wpłynie to na rynek kryptowalut?

» więcej artykułów