theme switch

Większość day-traderów traci wszystkie swoje środki. Jak temu zapobiec?

Day-trading, czyli inwestowanie krótkoterminowe, wykonywanie kilkunastu transakcji dziennie lub tygodniowo i poleganie na dziennych wahaniach cenowych jest to metoda wykorzystywana przez spekulantów, której celem jest w miarę szybkie przemnożenie kapitału. Większość osób, które korzysta z tej metody wykorzystuje również dźwignię finansową oraz kontrakty terminowe, które dodatkowo potęgują potencjalny zysk lub stratę.

Doświadczeni spekulanci często działają na kilku rynkach jednocześnie, szukając najciekawszych okazji do zarobku. Rzadko bazują oni na analizie fundamentalnej projektów. Zazwyczaj ich największymi atutami są umiejętności kontrolowania emocji, dobra znajomość wskaźników analizy technicznej, mądre zarządzanie posiadanym kapitałem oraz dobra ponadprzeciętna intuicja.

Spekulacja polega na tym, że ktoś musi stracić, aby ktoś inny mógł zarobić. W zależności od podejmowanych na rynku decyzji zawsze znajdziemy się w którejś z tych dwóch grup. Handel aktywami niesie ze sobą ryzyko, którego nie da się zredukować do zera. W tym artykule przedstawimy Wam kilka faktów na temat day-tradingu, aby pokazać, jak trudnym zadaniem jest umiejętna spekulacja.

  • 80% Day-traderów rezygnuje w ciągu pierwszych dwóch lat, a 40% w ciągu pierwszego miesiąca.
  • Aktywni spekulanci generują cztery razy mniejsze zyski, niż inwestorzy długoterminowi.
  • Mniej niż 5% aktywnych spekulantów z roku na rok regularnie generuje znaczne dochody, które pozwalają na "utrzymanie się" ze spekulacji.
  • Hazardziści mają większe skłonności do osiągania sukcesów w spekulacji i osiągają lepsze wyniki od osób, które nie miały styczności z hazardem.
  • Spekulanci chętniej inwestują w projekty lub branżę, z którymi byli w jakiś sposób wcześniej związani (np. praca lub wzmożone zainteresowanie)
  • Największa ilość spekulantów przybywa w hossie i nie stosuje żadnego planu, decyzję podejmują na bazie emocji

Na początku wiele osób napala się na day-trading, ale po czasie ciężko im zachować rutynę, która na dłuższą metę jest bardzo nudna i męcząca. Gdy po pewnym czasie widzą, że jednak nie tak łatwo zarobić, a jeszcze łatwiej stracić poddają się oni i wycofują z giełdy.

Słynny zakład Warrena Buffeta.

W 2007 roku Warren Buffet założył się o pół miliona dolarów, że żaden aktywnie zarządzany fundusz nie wygeneruje większej stopy zwrotu niż automatycznie zarządzany, który odwzorowywał skład portfela indeksu S&P500. Oczywiście zakład wygrał, a środki zostały przeznaczone na cele charytatywne. Aktywne zarządzanie wiąże się z kosztami, które po części będą niwelować zyski, a aktywne obracanie środkami statystycznie generuje mniejsze zyski, niż inwestycje pasywne.

Prawda jest taka, że w większości przypadków day-trading jest niezwykle trudny, emocjonalnie obciążający i dużo bardziej prawdopodobne, że zniszczy Twoje życie niż je wzbogaci.

Źródła danych:

–  Barber, Lee, Odean (2010): Do Day Traders Rationally Learn About Their Ability?

–  Odean (1998): Volume, volatility, price, and profit when all traders are above average

-  Kumar: Who Gambles In The Stock Market?

Powiązane

Co spowodowało korektę kursu bitcoina? Czy czekają nas dalsze spadki?

Kurs bitcoina poniżej 60 tys. dolarów! Czy spodziewać się dalszych spadków?

» więcej artykułów