theme switch

Zamieszanie na amerykańskim rynku akcji pozytywnie odbija się na kryptowalutach.

W czasie, gdy na rynku kryptowalut mogliśmy zauważyć okres konsolidacji ceny bitcoina doszło do dużych zawirowań na tradycyjnym rynku akcji w USA, które następnie rozprzestrzeniły się na praktycznie cały świat. Wszystko to wydarzyło się za sprawą tego, że użytkownicy Reddita, a dokładniej /r/wallstreetbets podjęli walkę z funduszami hedgingowymi, a głównie Melvin Capital, które grały pozycję krótką (ang. short) na ponad 120% wszystkich akcji spółki GameStop (GME). Pozycja krótka polega na tym, że "pożyczamy" od określonego brokera akcje spółki, sprzedajemy je, aby następnie (jeśli cena spadnie) odkupić je po niższej cenie, oddać do pożyczkodawcy, a różnicę, którą udało się zarobić zachować dla siebie. Problem pojawia się w chwili, gdy akcje nie spadają, a zaczynają piąć się do góry i to wykorzystali też początkowo użytkownicy /r/wallstreetbetsa następnie inwestorzy z całego świata, którzy przyłączyli się do "walki" z funduszami.

Akcje tej spółki w ciągu miesiąca zanotowały ponad siedemnastokrotny wzrost, który został zainicjowany przez inwestorów z całego świata. Jednym z głównych inicjatorów tej akcji był użytkownik /u/DeepFuckingValue, który zakupił te akcje dawno temu za kwotę 53 tys. dolarów, a wartość jego portfolio z czasem wzrosła do 47 milionów dolarów.  W chwili gdy akcje osiągnęły swój szczyt w okolicach 400 dolarów (pre-market), jedna z platform brokerskich - Robinhood zablokowała swoim użytkownikom możliwość ich zakupu, a dostępna była jedynie opcja sprzedaży! Spotkało się to z ogromną krytyką wśród inwestorów, a także wielu amerykańskich polityków (od prawej do lewej strony) i innych znanych osób pośrednio lub bezpośrednio związanych z giełdą. Jak zapowiedzieli, w stronę brokera trafi wiele pozwów w których oskarżony on zostanie o manipulacje rynkiem. Inwestorzy jednak się nie poddali i zapowiadają, że będą walczyć do czasu upłynnienia pozycji krótkich tych funduszy, gdy będą one musiały odkupić shortowane akcje po zawyżonej cenie. Fundusze również nie chcą dać za wygraną i próbują robić wszystko, aby zbić cenę akcji.

Jak sytuacja ta wpłynęła na rynek kryptowalut?

Głównymi beneficjentami tej sytuacji na rynku walut cyfrowych był znany z memów dogecoin, a także bitcoin. Jako, że wątek tych kryptowalut przewijał się kilkukrotnie na wyżej wspomnianym reddicie, a także w tweetach Elona Muska, to zaczęły one być kupowane w gwałtownym tempie pod napływem nowych inwestorów.

Kurs dogecoina, w szczytowym punkcie osiągnął wzrost na poziomie 800% w zaledwie 2 dni, natomiast cena bitcoina wzrosła w około 6 godzin z 32 na 38 tys. dolarów! Wiele osób argumentowało również, że rynek kryptowalut w przeciwieństwie to tradycyjnych akcji nie może zostać po prostu zamknięty i jest czynny 24/7.

Kurs bitcoina rozpoczął swój wzrost w chwili, gdy internauci zauważyli, że zmienił on opis na swoim twitterowym profilu, który wygląda jak na powyższym obrazku.

 

Powiązane

Ponad 500 milionów nowych tetherów trafiło do obiegu w ciągu trzech dni.

Analiza on-chain kursu bitcoina - czy to dobry moment na zakup?

» więcej artykułów