theme switch

Przedłużenie zwolnienia z podatku PCC dla kryptowalut.

W Polsce według niektórych interpretacji w orzecznictwie sądowo-administracyjnym uznaje się kryptowaluty jako prawo majątkowe. Prawa majątkowe podlegają między innymi pod podatek od czynności cywilno-prawnych zwany PCC. Stanowi on 1% od wartości wykonanej transakcji podczas handlu aktywami nie objętymi przez podatek VAT. Ministerstwo finansów zniosło jednak konieczność płacenia go, przez osoby handlujące walutami cyfrowymi. Ostatnie rozporządzenie obowiązywało do końca bieżącego roku, a najnowsze przedłuża ten okres do końca czerwca 2020r.

Zniesienie podatku PCC.

Podatek został zniesiony w przypadku kryptowalut, dopiero po protestach jakie miały miejsce w 2018 roku. Problem polegał na tym, że podatek ten należałoby uiścić od każdej transakcji - niezależnie od tego czy wygenerowała nam zysk czy nie. Nawet w przypadku straty byłaby konieczność zapłaty, gdyby nie rozporządzenie, które go znosi. Sumarycznie, w przypadku osób wykonujących klika lub kilkadziesiąt transakcji dziennie całkowita kwota podatku do uregulowania przekroczyłaby wartość posiadanych przez nich środków.

Kolejne wydłużenie terminu o pół roku może sugerować, że ministerstwo finansów nie ma jednoznacznego rozwiązania tej sytuacji i wydłuża sobie czas na podjęcie decyzji w tej kwestii. Wydłużenie tego okresu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż pochopne podejmowanie decyzji, popartych złymi regulacjami i próby egzekwowania go, które prawdopodobnie zakończyłyby się kolejną falą protestów. Rozporządzenie dotyczące zwolnienia kryptowalut z podatku PCC weszło w życie 13 lipca 2018 roku i od tego czasu jest regularnie wydłużane.

Ministerstwo finansów wskazuje również, że trwałe rozwiązania tego problemu będą omawiane również na poziomie unijnym, aby przyjąć jednakowe rozwiązania dla całej wspólnoty Unii Europejskiej.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Giełdy wstrzymują handel na kryptowalucie XRP, cena zalicza kolejny dołek.

Kurs bitcoina osiąga nowe ATH! Jak dalej zachowa się rynek kryptowalut?

» więcej artykułów