theme switch

Kurs bitcoina ustanawia nowe szczyty, jak zachowa się dalej?

Po ostatniej fali wzrostów, z którą mieliśmy do czynienia na początku miesiąca bitcoin ustanowił nowe ATH (ang. all time high) na poziomie 67 tys. dolarów, a następnie skorygował w okolice 60 tys. dolarów i od kilkunastu dni utrzymuje ten poziom. Jednym z czynników, który działał jak katalizator dla dalszych wzrostów było utrzymanie ważnych lini wsparcia, które zadecydowały o tym, że inwestorzy poczuli się pewnie i na rynek wróciła spora doza optymizmu. Jeszcze niedawno większość obawiała się zakończenia hossy, a dziś każdy wyczekuje, aż kurs bitcoina osiągnie jeszcze jakiś czas temu niewyobrażalny poziom 100 tys. dolarów.

Czym jest "bull market support band"?

Mianem tym określa się dwie linie wsparcia, które przyjmowane są przez wielu analityków jako "wyznacznik hossy". Za linie te uważa się ekspotencjalną średnią kroczącą z ostatnich 21 okresów (EMA-21, na fioletowo), a także prostą średnią kroczącą z ostatnich 20 okresów (SMA-20, na żółto), przy czym analizowane one są na tygodniowym interwale czasowym.

Wykres bitcoina w parze do dolara na tygodniowym interwale czasowym (BTC/USD).

Jak możemy zauważyć podczas ostatnich kilku tygodni, gdy sytuacja na rynku była bardzo niepewna, linie te zostały przetestowane w sumie czterokrotnie. Utrzymanie ich dało pewność inwestorom pod względem tego, że jest szansa, aby kontynuować dalszy trend wzrostowy. Ostatecznym potwierdzeniem ciągle trwającej hossy było przebicie wcześniej ustanowionego szczytu na poziomie 64 tys. dolarów i ustanowienie nowego o 3 tys. dolarów wyżej. Zazwyczaj historycznie patrząc bywało tak, że po wyznaczeniu nowego szczytu kolejny był o wiele wyżej od poprzedniego. Aktualnie został on przebity dość nieznacznie, a po ostatniej korekcie, znajduje się poniżej niego. Wiele wskazywałoby więc na to, że hossa będzie jeszcze trwać, a rynek kryptowalut w najbliższym czasie wkroczy w ostatnią jej fazę.

W nieco gorszej sytuacji są aktualnie altcoiny. Większość z nich w ostatnich tygodniach traciła na wartości w parze do bitcoina lub utrzymywała ją na stałym poziomie. Zazwyczaj, gdy bitcoin notuje bardzo gwałtowne wzrosty ceny pozostałych kryptowalut stoją w miejscu lub notują spadki. Podobnie sytuacja wyglądała w grudniu ubiegłego roku, gdy bitcoin pokonywał swoje poprzednie ATH, które ustanowione zostało w 2017 roku. Dopiero, gdy po czasie cena BTC się ustabilizowała, a wzrosty były mniej dynamiczne, rozpoczął się tzw. sezon na altcoiny, w którym notowały one po kilkadziesiąt procent wzrostów.

Powiązane

Facebook planuje stworzenie własnej kryptowaluty

Czym są multisygnatury i jak zwiększają nasze bezpieczeństwo w sieci?

» więcej artykułów