theme switch

Ataki kwantowe zagrożeniem dla bitcoina.

Technologia kwantowa z każdym dniem staje się coraz bardziej rozwinięta. Jeśli do blockchainu stojącego za bitcoinem nie zostanie zaimplementowane rozwiązanie, które pozwoliłoby się jej przeciwstawić, mogą czekać go ciężkie czasy. Naukowcy zapowiedzieli, że już w 2026 roku mogą powstać pierwsze narzędzia, które będą w stanie zerwać szyfry utworzone na podstawie klucza publicznego. Oceniają oni, że już wtedy szanse na złamanie tych zabezpieczeń będą wynosić około 14%, natomiast liczba ta wzrośnie do aż 50% w ciągu kolejnych 5 lat czyli w okolicach 2031 roku. Badacze z uniwersyteccy z instytutu technologii kwantowej w Waterloo komentują to wydarzenie w następujący sposób:

W tej chwili nasz cybernetyczny system odporności nie jest gotowy na zagrożenie jakie niosą ze sobą komputery kwantowe. Nadchodzi śmiertelny atak, a zegar tyka, aby zaprojektować i wdrożyć lekarstwo, zanim zagrożenie zostanie zrealizowane. W pierwszej kolejności może być ono skierowane na bitcoina.

Obecnie kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut wynosi około 333 miliardów dolarów. W rekordowym punkcie, zanim nastąpiła ich wielka korekta w 2018 roku, całkowita ich wartość wyceniania była na sumę aż 800 miliardów dolarów. Są to bardzo duże kwoty, których pozyskanie poprzez złamanie szyfru większości kryptowalut może stać się możliwe. Istniejące "problemy matematyczne" rozwiązywane przez górników, w celu wykopania bitcoina stałyby się natychmiastowo rozwiązywalne.

Potencjalne zagrożenie nie tylko dla kryptowalut

Świat walut cyfrowych to jednak tylko jedna z wielu branż, dla której technologia kwantowa stanowiłaby zagrożenie. Na celowniku będą również banki oraz sklepy internetowe, ponieważ używają one podobnych schematów związanych z zabezpieczeniami sieci. Za pomocą tej technologii możliwe będzie złamanie podpisów cyfrowych, w których klucz prywatny podchodzi od publicznego. Oznacza to, że osoba posiadająca Twój klucz publiczny byłaby w stanie za pomocą obliczeń kwantowych uzyskać klucz prywatny, co jest aktualnie niemożliwe do wykonania nawet przy użyciu najbardziej zaawansowanych klasycznych komputerów. Kwantowe urządzenia do obliczeń mogą uruchamiać algorytmy, które wykonują mniej kroków, aby osiągnąć pożądany wynik. Wykorzystują min. takie zjawiska kwantowe jak splątanie czy superpozycjonowanie.

Więcej na temat mechanizmów działania zjawisk kwantowych oraz szyfrowania klucza prywatnego i publicznego pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Powiązane

Wszystkie rynki zainfekowane przez koronawirusa, w tym kryptowaluty.

Większość day-traderów traci wszystkie swoje środki. Jak temu zapobiec?

» więcej artykułów