Atomowe wymiany w sieciach kryptowalut - na czym polega to zjawisko?
Standardowo chcąc wymienić swoją kryptowalutę na inną przesyłamy swoje środki na giełdę i wymieniamy lub robimy to bezpośrednio za pomocą kantoru. W obydwóch przypadkach musimy uiścić odpowiednie opłaty transakcyjne, po czym (w przypadku giełdy) przesłać swoje nowe coiny na portfel. Poza tym warto pamiętać że tylko w pierwszym kwartale 2019 roku z giełd zostało skradzione ponad 350 milionów dolarów. Mechanizm "atomowowej" wymiany umożliwia bezpośrednią wymianę swoich kryptowalut na inne (transakcje między różnymi blockchainami), bez konieczności korzystania z giełd czy kantorów.
W 2017 Charlie Lee, założyciel fundacji litecoina ogłosił udaną atomową wymianę między łańcuchem bitcoina a litecoina.
Did a cross-chain atomic swap with LTC/BTC! ?
10 LTC for 0.1137 BTC with @JStefanop1. ⛓️⚛️?https://t.co/vXwTNirk0Jhttps://t.co/3NTplBOoW9 pic.twitter.com/DRKaHg4Wc7
— Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) September 22, 2017
Mechanizm działania.
Atomowa wymiana polega na utworzeniu automatycznie regulujących się inteligentnych kontraktów, które będą wykonywać określone, zawarte w nim działania podczas nieodpłatnego handlu. Kontrakty te nazywane są "hash timelock contracts" (HTCL) i do poprawnego działania wymagają obecności dwóch kluczy.
Pierwszy z nich odpowiada za dystrybucję kryptowaluty, gdy obydwie strony podpiszą się pod wykonywaną transakcją. Zwany jest kluczem "HashLock". Drugi z nich to tzw. "TimeLock" i ma zaimplementowany mechanizm bezpieczeństwa, który po określonym czasie, jeśli nie zostaną spełnione warunki zawarte w kontrakcie zwróci środki na adres właściciela. Aby dokonać wymiany należy rozpocząć od utworzenia adresu HTCL, który będzie służył do zdeponowania waluty. W kolejnym etapie tworzy się tajny kod dostępu, który ulega procesowi hashowania (jest to proces, w którym dane wejściowe są kodowane za pomocą odpowiedniego algorytmu). Adres w takiej formie przekazywany jest do drugiej osoby, która może sprawdzić czy środki zostały przekazane na adres zapisany w kontrakcie. Jeśli tak, to deponuje on swoje środki na inny adres z tym samym hashem, a następnie za pomocą tajnego kodu może odblokować początkowy kapitał, umieszczony na odpowiednim adresie przez osobę z którą prowadzi wymianę i tym sposobem dochodzi do wymiany środków między użytkownikami.
Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:
- Kupno bitcoin BTC – https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-bitcoin/
- Kupno litecoin LTC – https://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-litecoin-ltc/
Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.