theme switch

W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo kryptowalut, które przechowujemy?

Wiele osób, która inwestuje w cyfrowe waluty, za priorytet stawia śledzenie wahań cenowych, zysków oraz strat i analizowanie wykresów. Warto jednak zadbać w odpowiedni sposób o bezpieczeństwo kryptowalut, które posiadamy. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka najważniejszych aspektów związanych z ich odpowiednim przechowywaniem, a także innymi sposobami pozwalającymi na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Przechowuj klucze prywatne poza siecią.

Klucz prywatny oraz hasło mnemoniczne, które pozwala na odzyskanie klucza to dwie najważniejsze informacje w jakich posiadaniu jesteśmy po założeniu portfela. Warto pamiętać o tym, aby nie przechowywać tych danych w niezaszyfrowanej formie (np. w pliku tekstowym) na komputerze lub telefonie, które są podłączone do sieci. W razie gdyby ktoś obcy uzyskał dostęp do tych urządzeń, to bez problemu będzie w stanie je ukraść i pozbawić nas środków. Dobrze więc zapisać odpowiednie hasła oraz klucze na kartce papieru i schować w odpowiednim miejscu, a najlepiej nauczyć się ich na pamięć. Nawet jeśli w papierowej formie dane te dostaną się w czyjeś ręce, to jest spora szansa na to, że osoba ta nie będzie wiedziała w jaki sposób je wykorzystać, co zapewni względnie wysokie bezpieczeństwo kryptowalut, które na tych portfelach przechowujemy.

Unikaj złośliwych i podejrzanych witryn.

Czasami wystarczy jedna luka w oprogramowaniu lub wejście na niezabezpieczoną witrynę, abyśmy nieświadomie rozpoczęli w tle pobieranie szkodliwego oprogramowania lub w inny sposób dali hakerowi dostęp do naszych danych. Ważne jest więc, aby uważać na to jakie strony odwiedzamy i upewnić się, że są bezpieczne. Częstym sposobem wyłudzeń stosowanych przez oszustów jest pishing. Metoda ta polega na wyłudzaniu danych osobowych, danych do kont bankowych lub bezpośrednio kryptowalut pod różnymi pretekstami. Często spotykanym w ostatnim czasie sposobem są kanały na YouTubie, gdzie na transmisji "live" widzimy w tle jakiś historyczny film z konferencji lub wywiadu z nakładkami graficznymi, obiecującymi podwojenie ilości kryptowalut, jeśli tylko prześlemy je najpierw do organizatorów. Są to zhakowane lub kupione kanały, które mają sztucznie nabitą liczbę "łapek" oraz widzów, aby uwiarygodnić transmisję. Mimo, że brzmi to banalnie to ciągle wiele osób łapie się na takich transmisjach i traci znaczną część swoich środków.

Chroń swoją prywatność.

Powinniśmy unikać podawania w internecie (na forach, social mediach itp.) zbyt dużo informacji na temat tego jakie kryptowaluty, w jakich ilościach oraz gdzie trzymamy. Dobrze również chronić inne wrażliwe dane, jak np. adresy zamieszkania czy zbyt szczegółowe dane personalne. Znane już były przypadki, gdzie oszuści brali sobie w ten sposób kogoś "na celownik" i konsekwentnie z czasem zdobywali coraz więcej informacji o nim. Gdy mieli ich dostateczną ilość zdarzało się, że odnajdywali tę osobę i wymuszali przekazanie kluczy prywatnych do konta.

Korzystaj z dwustopniowej weryfikacji.

Dwustopniowa weryfikacja bardzo zwiększa poziom bezpieczeństwa portfeli i kont giełdowych. Nawet jeśli haker zdobyłby nasze hasło to jednocześnie musi mieć dostęp do innego urządzenia np. drugiego komputera lub telefonu, na którym generowany jest co minutę nowy token do weryfikacji. W przeciwnym wypadku mimo tego że posiada hasło, nie jest w stanie wykonać żadnej operacji na naszym koncie.

Korzystaj z portfeli sprzętowych odłączonych od sieci.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu większych kwot na swoich portfelach kryptowalutowych, warto zainwestować w portfel sprzętowy lub trzymać ja na tzw. "cold walletach".  Są to portfele, w których jesteśmy w stanie przechowywać nasze kryptowaluty poza siecią. Nawet najlepszy informatyk na świecie nie będzie w stanie uzyskać dostępu do czegoś, co nie jest podpięte do sieci. Jest to ważny aspekt, który pozwala zwiększyć bezpieczeństwo kryptowalut, które posiadamy. Producentami najbardziej popularnych portfele sprzętowych są w tej chwili Ledger oraz Trezor.

Powiązane

Wprowadzamy sprzedaż Portfeli Ledger Nano S za bitcoiny

Spadek kursu bitcoina - o czym pamiętać w czasie bessy na rynku?

» więcej artykułów