theme switch

Na co zwrócić szczególną uwagę tworząc kryptowalutowe portfolio?

W ciągu ostatniej dekady bitcoin okazał się jedną z najlepszych możliwych inwestycji. Pozwolił na wygenerowanie niespotykanych dotychczas w historii zysków, we względnie krótkim przedziale czasowym. Wraz z rozwojem technologii blockchain powstało wiele walut cyfrowych, które starają rozwiązać problemy z jakimi nie poradził sobie dotychczas bitcoin. Aktualnie w obiegu jest przynajmniej kilka tysięcy różnych kryptowalut. W tym poradniku postaramy się wyjaśnić, na co zwracać szczególną uwagę wybierając z nich te, które trafią do naszego portfolio.

Zdywersyfikuj swój portfel.

W kryptowalutach jak i w wielu innych inwestycjach ważna jest dywersyfikacja. Nigdy nie powinniśmy bezgranicznie wierzyć w sukces jednego projektu niezależnie od tego jak wiele zalet posiada. Niestety nie ma również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile różnych kryptowalut powinno posiadać "idealne" portfolio. Jest to indywidualna sprawa u każdego z inwestorów i tak też powinna być rozpatrywana. Kryptowaluty same w sobie są dość ryzykowną inwestycją, więc raczej wskazane jest, aby większą część portfolio stanowiły te waluty cyfrowe, które uważane są za najbezpieczniejsze. Do takich głównie zaliczane się bitcoin oraz ethereum. Największe ryzyko niosą ze sobą inwestycje w projekty na etapie pierwszej oferty publicznej (ang. ICO - initial coin offering), ponieważ tylko 7% z nich jest notowanych na jakiejkolwiek giełdzie, a czasami zdarzało się, że twórcy projektu kończyli prace nad nim od razu po zebraniu środków od inwestorów.

Sprawdź w co inwestujesz - analiza fundamentalna.

Jeśli już wstępnie wybierzemy kilka kryptowalut, które zdecydujemy się umieścić w naszym portfolio warto dokładnie sprawdzić, co planują osiągnąć ich deweloperzy i zbadać dotychczasowe postępy. Większość z nich publikuje jeszcze przed rozpoczęciem prac białą księgę (ang. whitepaper), która zawiera całą specyfikację techniczną projektu. Dobrze jest prześledzić również osoby, które pracują przy danej walucie cyfrowej oraz ich doradców. Kolejnym aspektem wartym uwagi jest sprawdzenie kondycji finansowej firmy (o ile jest to możliwe) oraz tego czy realizują w terminie postawione sobie cele. Ważnymi parametrem jest także wolumen i płynność danej kryptowaluty. Jeśli wartości te są bardzo małe, a planujemy większe zakupy możemy mieć później problem ze sprzedażą naszych środków, co skutkuje koniecznością zejścia z ceny, w porównaniu do wartości rynkowej. Dobrze jest też unikać podejrzanych giełd, które nie cieszą się zbytnią popularnością. Zazwyczaj mają one małą płynność, a jeśli handluje tam niewiele osób to będziemy zmuszeni kupować po zawyżonej cenie oraz sprzedawać taniej, aby sprawnie dokonać transakcji. Warto również zapamiętać, aby nie trzymać na giełdzie swoich środków.

Uśredniaj cenę zakupu i nie kupuj w ATH.

Kupując już określoną kryptowalutę dobrze jest podzielić ten proces na kilka części w celu uśrednienia ceny zakupu. Bardzo ciężko jest złapać idealny dołek, tak aby od chwili zakupienia naszych walut cyfrowych kurs szedł tylko do góry. Z tego powodu warto podzielić nasze środki i co jakiś czas, w zależności od ceny, dokonywać zakupu kolejnych partii. Przy dużej ilości posiadanych środków najbardziej optymalny może być zakup w około czterech lub pięciu częściach. Dobrze jest również wystrzegać się kryptowalut, których kurs oscyluje w okolicy swojego ATH (ang. all time high), czyli rekordowego poziomu cenowego, jaki kiedykolwiek osiągnęły. Jeśli jesteśmy świadkami takiego wydarzenia to dobrze jest poczekać, bo z bardzo dużym prawdopodobieństwem będziemy w przyszłości mieć możliwość zakupienia tego aktywa po niższej cenie.

Unikaj day-tradingu i dźwigni finansowej.

Jeśli jesteś początkującą osobą, lub masz niewielkie doświadczenie w handlu kryptowalutami jednym z najlepszych rozwiązań będzie inwestycja długoterminowa. Większość osób, która regularnie handluje swoimi kryptowalutami lub korzysta z mechanizmu lewarowania transakcji szybko traci dużą część swoich środków. Aby zarabiać za pomocą tych narzędzi potrzebna jest spora wiedza oraz umiejętność przeprowadzania dogłębnych analiz technicznych, a nawet to nie jest gwarantem sukcesu i sprowadza inwestowanie do poziomu spekulacji.

Kryptowalutami na które warto zwrócić uwagę podczas budowania swojego portfolio są zdecydowanie bitcoin, litecoin oraz monero. Możesz nabyć za pomocą naszego kantoru.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Jak stworzyć własną kryptowalutę opartą na ethereum?

Litecoin - pierwsza alternatywna kryptowaluta

» więcej artykułów