theme switch

Białoruś wdrożyła regulacje związane z kryptowalutami oraz ICO

Z końcem listopada 2018 roku władze Białorusi wdrożyły pełne regulacje związane z branżą kryptowalut oraz emisjami tokenów poprzez ICO. Tak kompleksowego rozwiązania nie wdrożył do dziś żaden inny kraj europejski, choć białoruskie rozwiązania co do fundamentów są spójne z rozwiązaniami istniejącymi aktualnie na Malcie, która jest Mekką europejskich firm z branży krypto.

Władze Białorusi stworzyły dla firm z branży kryptowalutowej dedykowaną strefę ekonomiczną HTP (ang. High-Technologies Park). Nie należy jej rozumieć jako strefę określoną geograficznie, a raczej jako "wirtualną strefę" - firmy z całego terytorium Białorusi, które zajmują się kryptowalutami i branżą fintech mogą aplikować do działania w ramach HTP, a w związku z tym podlegać tym nowym, dedykowanym regulacjom.

Wprowadzone z końcem listopada przepisy są konsekwencją opracowanego w 2017 przez rząd Białorusi dekretu dotyczącego rozwoju ekonomii cyfrowej "On the development of digital economy", który legalizował działalność firm zajmujących się kryptowalutami. Nowe regulacje definiują zasady działania giełd i platform kryptowalutowych, organizację ICO, a także zasady i polityki w zakresie regulacji KYC i AML (ang. anti money laundering), czyli związanymi z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy.

Wprowadzenie nowych przepisów to olbrzymi kawał dobrej roboty i szczerze trzymamy kciuki, aby Białorusi udało się powtórzyć sukces Malty i stać się ciekawą alternatywą dla lokalizacji startupów z branży krypto z naszej części Europy.  Żałujemy tylko, że to nie Polska zostanie potentatem na tym rynku, pomimo, że miała dużo lepsze warunki i pozycję wyjściową.

Pełną treść nowych białoruskich przepisów (po angielsku) znajdziecie na tej stronie.

Załączamy poniżej naszym zdaniem najciekawszy dokument - opisujący regulacje w zakresie ICO.

Powiązane

Paypal umożliwia dokonywanie płatności za pomocą kryptowalut.

Kurs bitcoina w dobę spada o 10 tys. dolarów! Czy to koniec wzrostów?

» więcej artykułów