theme switch

Bitcoin Gold powstanie 25 października - co wiadomo?

Już za 2 dni powstanie Bitcoin Gold . Kolejny, po sierpniowym forku Bitcoin Cash, podział łańcucha bitcoin ma skutkować pojawieniem się kryptowaluty o symbolu BTG, dla której oficjalna misja jest sformułowana następująco:

Bitcoin Gold to hard fork bitcoina zainicjowany przez społeczność, którego celem jest ponowne umożliwienie zdecentralizowanego kopania bitcoinów.

Widać więc, że twórcy Bitcoin Gold próbują zagrać na tym, że obecnie, aby efektywnie kopać główny bitcoin, konieczne jest poniesienie sporych nakładów na sprzęt, gdyż konkurencja w postaci olbrzymich kopalni wyposażonych w dziesiątki tysięcy koparek ASIC jest bardzo mocna. Szczegóły odnośnie Bitcoin Gold znajdują się na właśnie powstałej oficjalnej stronie projektu https://btcgpu.org

Porównanie Bitcoin Gold względem innych forków bitcoina pokazuje poniższa tabela

  BITCOIN

BTC

BITCOIN GOLD

BTG

BITCOIN CASH

BCH

SEGWIT 2X

B2X

Liczba tokenów 21 mln 21 mln 21 mln 21 mln
Algorytm wydobycia SHA256 Equihash SHA256 SHA256
Optymalne koparki ASIC GPU ASIC ASIC
Częstotliwość wydobycia bloku 10 minut 10 minut 10 minut 10 minut
Wielkość bloku 1M (2-4M) 1M (2-4M) 8M 2M (4-8M)
Aktualizacja trudności wydobycia 2 tygodnie Po każdym bloku 2 tygodnie 2 tygodnie
Segwit TAK TAK NIE TAK

 

Jak widać Bitcoin Gold różni od głównego Bitcoina przede wszyskim algorytm wydobycia. Jest tu zastosowany algorytm Equihash, wprowadzony wcześniej w kryptowalucie ZCash, który (na dzień dzisiejszy) nie może być kopany koparkami typu ASIC. W praktyce uniemożliwia to zdominowanie wydobycia Bitcoin Gold przez duże farmy miningowe korzystające z koparek ASIC. Oczywiście nie eliminuje to możliwości kopania Bitcoin Gold przez farmy korzystające z koparek GPU (opartych o karty graficzne), lecz tych jest znacznie mniej. W efekcie dla pojedynczego użytkownika, z jedną koparką, mining Bitcoin Gold będzie "przyjemniejszy", gdyż potencjalnie wykopie on więcej tokenów.

Użycie słowa "przyjemniejszy" w poprzednim akapicie nie jest przypadkowe, i celowo ironiczne, gdyż w praktyce przecież dziś pojedynczy górnik także może kupić 1 koparkę ASIC i kopać z zyskiem bitcoiny. Ponieważ cena bitcoina jest wysoka, to owszem, być dzienny urobek w BTC za pomocą jednej koparki Antminer S9 wyniesie 0.002424 BTC (stan na moment pisania tego artykułu, na podstawie kalkulatora opłacalności wydobycia bitcoin), ale w przeliczeniu na złotówki stanowi to wartość zbliżoną do miningu innych kryptowalut. Jest to przecież jedna z zalet kryptowalut i mechanizmów miningu, że cena rynkowa prędzej czy później staje się pochodną trudności wydobycia.

Naszym zdaniem

Do niedawna projekt Bitcoin Gold był zupełnie anonimowy, gdyż nie działała nawet strona internetowa https://btcgpu.org. Pojawiały się nawet plotki, że to zwykły SCAM. Dziś strona działa, przedstawia porównanie BTG z innymi walutami, przedstawia zespół, który stoi za projektem, co czyni odbiór projektu nieco lepszym, aczkolwiek idee i założenia przedstawiane przez autorów Bitcoin Gold na dzień dzisiejszy dla nas nie są przekonujące od strony fundamentalnej - po prostu nie za bardzo rozumiemy dlaczego i po co miałaby powstać odmiana bitcoina, która różniłaby się od głównego bitcoina tylko algorytmem wydobycia?

Jeśli jesteście w stanie wytłumaczyć sens takiej kryptowaluty, to bardzo prosimy o komentarze za pomocą formularza kontaktowego - najciekawsze z nich (w przypadku zgody autora), bardzo chętnie opublikujemy i wynagrodzimy.

 

 

Powiązane

Większość osób, która posiada aktualnie Ethereum lub Bitcoina zarobiła na inwestycji.

Kurs bitcoina na fali - jak wysoko może jeszcze urosnąć?

» więcej artykułów