theme switch

Duże wahania ceny Bitcoin - czy to już rozgrywka przed forkiem Bitcoin Gold?

Wczorajszy dzień (18 października) mógł podnieść ciśnienie inwestorom na bieżąco śledzącym kurs Bitcoin i innych głównych kryptowalut. Kurs bitcoin w ciągu dnia spadł o około 7%, osiągając dolną granicę 5101 USD. Na polskich rynkach: giełdzie bitcoin BitBay (teraz Zonda) i w kantorze bitcoin kantorbitcoin.pl, przez kilka godzin bitcoin był dostępny w cenie poniżej 19 000 PLN. Była to dobra okazja do zakupów, gdyż po południu zwyciężył optymizm "byków" i kurs wrócił do poziomu ponad 5600 USD. Obecnie za 1 bitcoina w kantorze bitcoin trzeba zapłacić znowu powyżej 20 tys. PLN.

Techniczna korekta ceny bitcoin

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem dużych wzrostów kursu bitcoina. Techniczną regułą jest, że każde takie wybicie powinno być następnie "przetestowane od góry" - co oznacza, że cena maleje i powraca do linii trendu, która wcześniej została przekroczona podczas wybicia kursu. Jeśli w takim momencie powrotu do linii trendu kurs bitcoin "odbije się" ponownie w górę, jest to sygnał optymistyczny, natomiast przekroczenie w dół linii trendu zwykle oznacza zanegowanie całego wybicia.

Taką sytuację mieliśmy wczoraj - cena spadła nieco ponad niedawno przekroczony psychologiczny poziom 5000 USD i szybko odbiła do poziomu 5600 USD, który już od kilku dni staje się nowym poziomem bazowym dla ceny bitcoin, gdyż kurs wrócił do niego także po wcześniejszym, nieudanym podejściu do 6 tys. USD. Na rynkach zaczyna się coraz odważniej mówić o przekroczeniu granicy 6 tys. USD za 1 bitcoin, lecz zanim to się stanie, bitcoin musi najpierw umocnić pozycję na poziomie $5,580-$5,650. Jeśli pojawią się impulsy prowzrostowe, kolejny atak na 6 tysięcy dolarów w najbliższych dniach nie jest wykluczony.

kurs bitcoin bitcoin gold Rys. Wczorajsze spadki ceny bitcoin do poziomu ok 5100 USD zostały szybko zniwelowane. Kurs przetestował linię trendu i odbił się do poziomu bazowego 5600 USD.

Bitcoin Gold

Oprócz czynników technicznym, niewątpliwym czynnikiem, który może mieć wpływ na istotne wahania ceny bitcoin w najbliższych dniach będzie zaplanowany na 25 października kolejny fork bitcoina, w efekcie którego powstanie nowa kryptowaluta Bitcoin Gold. Oznacza to, że każdy posiadać bitcoinów uzyska automatycznie tyle samo Bitcoin Goldów. Podobna sytuacja miała miejsce 1 sierpnia 2017, kiedy nastąpił fork bitcoin związany z powstaniem kryptowaluty Bitcoin Cash (BTC). Wówczas, po forku cena głównego bitcoin urosła, a Bitcoin Cash początkowo się umacniał, osiągając w pewnym momencie cenę nawet ponad 0.2 BTC (blisko 1000 USD), lecz w ostatnich tygodniach jego kurs porusza się w zdecydowanym trendzie spadkowym i obecnie za Bitcoin Cash musimy zapłacić ok. 335 USD, czyli poniżej 0.06 BTC. Dzieje się tak pomimo, iż bardzo znaczący gracz na rynku bitcoin (a przy tym główny orędownik BCC), firma Antminer specjalizująca się w produkcji koparek do wydobywania bitcoin zdecydowała się sprzedawać swój sprzęt tylko za Bitcoin Cash.

Większa część rynku wieści więc czarne scenariusze dla Bitcoin Gold, tym bardziej, że projekt nie ma on takiego wsparcia jak wcześniej powstający Bitcoin Cash. Niezależnie od tego jak potoczą się losy Bitcoin Gold, raczej nie zaszkodzi on głównemu bitcoinowi.

Litecoin podobnie jak Bitcoin

Ruchy cen bitcoin mają swoje przełożenie na ceny innych kryptowalut. Warto zauważyć, że wczoraj silne wybicie przetestował od góry także Litecoin, którego kurs spadł do 53 USD, aby następnie powrócić do poziomu 60 USD. Po przedwczorajszym forku kurs ETH stracił 8% i Ethereum jest obecnie wyceniane na ok 315 USD.

Podsumowanie

Można się spodziewać, że część inwestorów przed 25 października zdecyduje się wymienić alternatywne kryptowaluty na bitcoin, aby otrzymać "darmowego bitcoin gold", co może spowodować krótkoterminowe gwałtowne ruchy w cenach zarówno bitcoin, jak i altów. Tradycyjnie jednak warto ostrożnie podejmować decyzje inwestycyjne i uważnie obserwować rynek.

W pesymistycznym scenariuszu ponowne testowanie poziomu 5100 USD i wybicie kursu dołem ze strefy 4800-5100 USD może oznaczać, że cena szybko zacznie testować kolejny poziom wsparcia, jakim jest 4400 USD. W wariancie optymiasycznym cena bitcoin po krótkiej konsolidacji na poziomie ok 5600-5800 USD powinna podejść do nowego ATH (najwyższego poziomu w historii) i przebić 6 tys. USD jeszcze przed planowanym forkiem Bitcoin Gold.

Niezależnie od tego jaki scenariusz się sprawdzi, na pewno czeka nas ciekawy koniec października.

Powiązane

Kurs bitcoina spada poniżej poziomu 36 tys. dolarów. Czy ma szansę odbić?

Facebook planuje stworzenie własnej kryptowaluty

» więcej artykułów