theme switch

Ustalenia G20 w sprawie kryptowalut i bitcoina

W ubiegłym tygodniu zakończył się szczyt G20 w argentyńskim Buenos Aires, podczas którego jednym z poruszanych tematów była kwestia regulacji prawnych dotyczących kryptowalut.

Rozmowy zakończyły się konferencją prasową, podczas której głos zabrał Frederico Sturzenegger, prezes banku centralnego Argentyny

„W lipcu musimy zaoferować wyraźne rekomendacje jakich danych potrzebujemy, aby zaplanować jakiekolwiek regulacje” – powiedział Sturzenegger.

Oznacza to w zasadzie tyle, że G20 zamierza dokładnie przeanalizować tematykę, aby uniknąć podejmowania decyzji pochopnych. Do tego czasu, przedstawiciele G20 zapewne obejmą rynek kryptowalutowy w ramy regulacji FATF, czyli grupy ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W tej sprawie opublikowano oficjalny dokument przedstawiający stanowisko uczestników szczytu, w którym można wyczytać

„Zobowiązujemy się do wprowadzenia dla kryptowalut standardów FATF, a także wzywamy FATF do podjęcia kroków mających na celu ich wdrożenie. (...) Przyznajemy, że innowacje w zakresie kryptowalut, ma potencjał do udoskonalenia systemu finansowego i szeroko pojętej ekonomii, z drugiej strony jednak wykorzystanie kryptowalut wymaga ochrony interesów klientów i inwestorów, zabezpieczenia integralności rynku, oraz zapobiegania ich użyciu do uchylania się od płacenia podatków, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.”

Uwzględniając fakt, że część krajów grupy (m.in. Brazylia i Wielka Brytania) dość powściągliwie odnosiła się do konieczności szybkiego wprowadzenia regulacji, a także fakt, że nawet z powyższych cytatów wynika, że prace są w tym zakresie na bardzo wstępnym etapie, można przyjąć, że te jakiekolwiek formalne efekty działań grupy w tym zakresie nie zostaną wdrożone szybciej niż w perspektywie kilkunastu miesięcy, czy nawet kilku lat.

 

Powiązane

Historyczne wzrosty kursu ethera - co za nimi stoi?

Na czym polega Staking? Które z kryptowalut wykorzystują ten mechanizm?

» więcej artykułów