theme switch

Bitcoin Gold poprawił błędy - czy wpłynie to na cenę BTG?

Autorzy projektu Bitcoin Gold, czyli nowego bitcoina, który powstał pod koniec października, ogłosili wdrożenie istotnych poprawek. Przypomnijmy, Bitcoin Gold praktycznie kopiuje głównego bitcoina, za wyjątkiem algorytmu wydobycia, który faworyzuje mining na kartach graficznych.

Od samego początku istnienia Bitcoin Gold (BTG) borykał się z bardzo dużym problemem związanym z błędnym działaniem mechanizmu replay protection.

Co to jest Replay Protection?

Replay protection to mechanizm, który uniemożliwia wykonanie tej samej transakcji w różnych łańcuchach bitcoin, które powstały po hard-forkach. W przypadku replay protection w Bitcoin Gold chodzi w uproszczeniu o to, aby transakcja dokonana w łańcuchu BTG nie mógła być następnie "sklonowana" np. do łańcucha BTC, co skutkowałoby podwójnym obciążeniem wysyłającego bitcoiny.

Jest to szczególnie istotne po wprowadzeniu hard forków bitcoina, gdyż z punktu widzenia protokołu, technicznie nie ma problemu, aby transakcje z jednego łańcucha interpretować w innym. Konieczne jest więc odgórne wprowadzenie mechanizmu, który zapobiegnie takiemu powielaniu transakcji między łańcuchami, nazwanego właśnie replay protection.

1 listopada zespół Bitcoin Gold ogłosił na swoim blogu zaimplementowanie mechanizmu replay protection w BTG. Zaimplementowane rozwiązanie nosi nazwę SIGHASH_FORK_ID i polega na takim haszowaniu transakcji, aby te z głównego łańcucha bitcoin były odrzucane przez łańcuch bitcoin gold i odwrotnie.

W następnych krokach zespół Bitcoin Gold zapowiedział uruchomienie środowiska testowego (które będzie bardzo przydatne dla developerów przy tworzeniu projektów korzystających z Bitcoin Gold i którego uruchomienie właśnie trwa), integrację z głównymi portfelami oraz ostateczne uruchomienie mechanizmu zdecentralizowanego wydobycia tokenów BTG. Nie podano jednak żadnych konkretnych dat realizacji tych kroków.

W ostatnich dniach, po dużych spadkach, kurs BTG ustabilizował się na poziomie około 120 USD za 1 BTG. Nadal czekamy na uruchomienie handlu BTG przez duże giełdy kryptowalut, w tym polską giełdę Bitbay (teraz Zonda). Powinno to nastąpić w przeciągu kilku dni.

Cena bitcoin gold Rys. Cena bitcoin gold BTG - październik/listopad 2017

Najbliższe tygodnie będą ważną próbą dla całego projektu Bitcoin Gold - wydaje się, że po uruchomieniu handlu na giełdach sporo użytkowników zdecyduje się na sprzedaż bezużytecznych na ten moment tokenów BTG, co może spowodować dalsze gwałtowne spadki. Z drugiej strony wbrew pierwotnemu sceptycyzmowi (również naszemu), projekt się rozwija, a nowa waluta jest skupowana, wiec ktoś liczy na jej wzrost. Jeśli developerzy będą sukcesywnie pracować nad rozwojem projektu być może nowy projekt przetrwa i zyska swój udział w rynku kryptowalut na dłużej. My zawsze zalecamy bardzo dużą ostrożność jeśli chodzi o inwestycje w nowe przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju.

Powiązane

Kurs bitcoina coraz bliżej 20 tys. dolarów!

Ethereum pomimo ostatnich spadków bije rekordy używalności.

» więcej artykułów