theme switch

Bitcoin i kryptowaluty w Europie - badanie ING

Agencja badawcza Ipsos przeprowadziła na zlecenie banku ING badanie odnośnie zainteresowania kryptowalutami wśród klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii. Łącznie przeprowadzono ankiety wśród 14828 osób, z 15 krajów (ok 1000 osób z każdego kraju). Celem przeprowadzonego przez ING badania było sprawdzenie jak klienci odbierają rynek kryptowalut, czy są zainteresowani inwestycjami na tym rynku oraz jak odbierają ryzyko związane z taką inwestycją.

Nie jest niespodzianką, że 2/3 (66%) respondentów słyszało o kryptowalutach, z tym, że wyraźnie widać tu zróżnicowanie ze względu na płeć. Aż 77% mężczyzn zadeklarowało, że wie czym są kryptowaluty, a wśród kobiet było to 55%. Wiedza o kryptowalutach jest zdecydowanie największa wśród osób w wieku pomiędzy 25 a 44 lat, szczególnie wśród osób, które korzystają z bankowości mobilnej.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Polska jest liderem w Europie jeśli chodzi o znajomość tematyki kryptowalut (!) - pytanie tylko, czy jest to wiedza obiektywna, czy ta uzyskana z kampanii reklamowej przeprowadzonej przez KNF.

Jednocześnie, jedynie 9% respondentów zadeklarowało, że kryptowaluty posiada, a najmniejszy odsetek posiadaczy mieszka w Belgii i Luksemburgu. Pozytywnym wskaźnikiem jest odpowiedź na pytanie, czy klient zamierza posiadać kryptowaluty, gdyż średnio 25% respondentów zadeklarowało taką wolę (wśród korzystających z bankowości mobilnej było to nawet 31%). Wskazuje to na potencjał wzrostu rynku w najbliższej przyszłości.

Ciekawie prezentują się odpowiedzi na pytanie do czego bitcoin może być przydatny - jedynie jedna trzecia osób wskazuje BTC jako środek płatniczy przyszłości, tyle samo osób deklaruje, że jest to przede wszystkim aktywo inwestycyjne.

Barierą, która powstrzymuje Klientów od inwestycji w bitcoin, jest spodziewane ryzyko - aż 46% respondentów odpowiedziało, że uważa bitocoina za aktywo bardziej ryzykowne niż inwestycja w akcje.

Bardzo ciekawe jest, że inwestowanie w bitcoin lub płatność bitcoinami jest częściej rozpatrywana pozytywnie przez mieszkańców krajów z niższym PKB.

Poniżej załączamy pełne wyniki badania i przypominamy, ze w kantorbitcoin.pl klienci banku ING mogą kupić bitcoin oraz litecoin korzystając z szybkiej metody wpłaty na rachunek w ING.

Powiązane

Czy kurs bitcoina spadnie do poziomów z 2017 roku?

Ethereum 2.0 ruszyło, kontrakt depozytowy został wypełniony.

» więcej artykułów