theme switch

Bitcoin - poradnik

Bitcoin - podstawy

Bitcoin został zaprezentowany w 2008 roku przez Satoshi Nakamoto. Do teraz nie wiadomo kto ukrył się pod tym pseudonimem. Czy była to grupa osób, czy może tylko jedna osoba. Bitcoin jest finalnym produktem, nad którym pracowała niezliczona ilość pasjonatów od wczesnych lat 90. Środowisko w  którym zrodziła się i dojrzewała idea bitcoina nosi nazwę Cypherpunk.

Grupa dążyła do stworzenia elektronicznego pieniądza, który byłby w 100% niezależny od jakiegokolwiek pośrednika. Alternatywa dla dotychczasowych rozwiązań finansowych powstała niedługo po globalnym kryzysie, który miał miejsce w latach 2007-2008. Można przypuszczać, że to wydarzenia miało bezpośredni wpływ na jej powstanie. Elektroniczny system pieniężny miał być pozbawiony pośredników, zdecentralizowany, niezależny, transparentny oraz w pełni bezpieczny. Te elementy można nazwać podstawami bitcoina, które jednocześnie odróżniają go od tradycyjnych systemów płatności. Oprócz innowacyjnej pracy programistycznej rozwój bitcoina był możliwy dzięki dwóm już istniejącym i wykorzystywanym technologiom. Pierwsza z nich to kryptografia umożliwiająca bezpieczne przesyłanie danych. Druga to peer to peer, system pozwalający na bezpośrednie interakcje użytkowników.

Mówiąc w dużym uproszczeniu bitcoin jest elektronicznym pieniądzem, który może być przesłany od użytkownika do użytkownika bez konieczności udziału strony trzeciej. Transakcje są zapisywane w opartej na kryptografii, publicznej bazie danych zwanej blockchain.

Blockchain

Dzięki połączeniu wszystkich transakcji w jedną powszechnie dostępną bazę, cały system może sprawnie funkcjonować. Transakcje są ze sobą powiązane, a nad ich poprawnością czuwają sami użytkownicy sieci. Porównują oni poprawność kryptograficznych zapisów. Na tej podstawie zatwierdzają każdą operację i umieszczają transakcję w bazie blockchain. Proces ten nazywa się potocznie kopaniem, lub wydobywaniem bitcoina.

Polecamy poniższy film opracowany przez Szczepana Bentyna, w którym krok po kroku jest wytłumaczona zasada działania blockchain.

 

Kopanie bitcoina

Partię informacji z danymi nazywa się blokiem. Sieć blockchain składa się z wielu powiązanych bloków. Aby wydobyć (rozwiązać) nowy blok, konieczne jest obliczenie zadania matematycznego. Do tego celu niegdyś wystarczały zwykłe, domowe pecety. Dziś aby skutecznie wydobywać bitcoina potrzebna jest koparka, czyli specjalny komputer. Najbardziej wydajnymi koparkami do bitcoina są urządzenia zbudowane na podzespołach ASIC, czyli układach scalonych zaprojektowanych w celu kopania kryptowalut. W zamian za wkład w utrzymanie sieci oraz spory nakład finansowy potrzebny na pokrycie kosztów prądu i zakup sprzętu o odpowiedniej mocy obliczeniowej bitcoinowi górnicy otrzymują wynagrodzenie. Za każdy wydobyty blok dostają niewielką ilość bitcoinów do podziału. Każdy dostaje część proporcjonalną do mocy obliczeniowej koparek. Nagroda za blok w chwili obecnej wynosi 12,5 BTC. Co cztery lata zmniejsza się o połowę. Transakcje zawierane w sieci bitcoin są obarczone niewielką prowizją. Jest to dodatkowy zarobek dla górników.

Portfel Bitcoin

Portfele bitcoin to urządzenia oraz aplikacje, które umożliwiają korzystanie i przechowywanie bitcoina. Najbezpieczniejsze są portfele papierowe i sprzętowe, ponieważ zapewniają odizolowanie od czynników mogących narazić na utratę środków. Pozostają odłączone od sieci i dlatego bezpieczne. Druga grupa portfeli to aplikacje, które instaluje się na komputerze. Poziom bezpieczeństwa jest mniejszy, ale przy odpowiednim użytkowaniu z powodzeniem można z nich korzystać. Ostatnia grupa to portfele przegądarkowe. Dostęp i obsługa odbywa się przez zewnętrznego operatora za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Jest to zaprzeczenie idei bitcoina, która przecież polega na wyeliminowaniu pośredników. Tego rodzaju portfele są najmniej bezpieczne. Zaleca się korzystanie z nich tylko przy transakcjach o niskiej wartości. Zaletą tego rozwiązania jest duża wygoda i łatwa obsługa.

Więcej informacji o portfel bitcoin przeczytasz tutaj.

Inwestowanie w bitcoina

Inwestowanie w bitcoina jest legalne i jak pokazuje historia może przynieść bardzo duże zyski. Bitcoin może być jednym z elementów naszego portfela inwestycyjnego. Należ pamiętać, że jest to inwestycja obarczona dużym ryzykiem. Co jakiś czas odnotowywany jest znaczący spadek lub wzrost kursu. Jeśli traktujemy bitcoina jako długoterminową inwestycję, dobrze jest uzbroić się w cierpliwość i w przypadku nagłych wahań ceny zachować spokój.

Aby kupić bitcoiny, skorzystaj z kantor BTC kantorbitcoin.pl.

Wyzwania

Bitcoin jest rewolucyjnym wynalazkiem XXI wieku, lecz posiada również swoje wady. Z racji na brak centralnego ośrodka sterującego kursem jest podatny na manipulacje spekulacyjne. Przez to jego cena może się drastycznie wahać. Problemem jest też ograniczona wydajność sieci. W przypadku dużej ilości transakcji węzły nie nadążają z ich potwierdzaniem. Skutkuje to opóźnieniami w przesyle środków i wzrostem kosztu prowizji. Ten problem został po części rozwiązany, ale nadal nie wiemy jak zachowa się sieć w przypadku naprawdę dużego obciążenia.

Ponadto istnieje możliwość ataku, który zaburzy prawidłowe funkcjonowanie sieci. Można powiedzieć, że jest to zagrożenie teoretyczne z uwagi na brak ekonomicznej korzyści, a nawet duże straty atakujących. Niemniej jednak takie ryzyko istnieje.

Podsumowanie

Bitcoin powstał 10 lat temu. Przez ten czas miewał momenty lepsze i gorze. Tych lepszych było zdecydowanie więcej. Koncepcja i rozwiązania stojące za bitcoinem spowodowały narodziny całej branży kryptowalut. Ewolucja bitcoina nabrała tempa w ostatnich latach. Jest to dopiero początek drogi. Następstwa powstania bitcoina i rozwój pochodnych technologii mogą mieć znaczący wpływ na kształt świata w przyszłości.

Minęło 10 lat od wykopania pierwszego bloku bitcoina, tzw. bloku genesis. Poniższe wideo przedstawia główne etapy rozwoju najpopularniejszej kryptowaluty w ciągu tej dekady. Polecamy! Kantor bitcoinów KantorBitcoin.pl jest miejscem, w którym najwygodniej i najszybciej kupisz bitcoin i inne kryptowaluty.

Powiązane

Kryptowaluty dla początkujących - jak zacząć?

Jak możemy zwiększyć skalowalność bitcoina?

» więcej artykułów