theme switch

Bitmain wprowadza nową generację chipów do kopania bitcoin

Podczas wczorajszej konfrerencji, Jihan Wu - prezes Bitmain, czyli największej na świecie firmy produkującej koparki ASIC, ogłosił, że firma opracowała układ nowej generacji służący do kopania bitcoin oraz innych kryptowalut opartych o algorytm SHA256. Nowy układ, o nazwie BM1391, będzie zrealizowany w technologii 7nm. To ogromny przełom, gdyż dotychczas najnowsze koparki bitcoin (Antminer S9) są oparte o układy zrealizowane w technologii 16nm i rynek od ponad 2 lat oczekiwał na chipy nowszej generacji.

Kiedy można się spodziewać, że urządzenia z nowymi układami pojawią się na rynku? Prezes Jihan Wu nie określił dokładnego terminu, natomiast standardowe procedury wprowadzania rozwiązań na rynek stosowane przez Bitmain obejmują półroczne testy gotowych urządzeń, przed wprowadzeniem ich do sprzedaży. Uwzględniając czas niezbędny na wyprodukowanie pierwszych koparek będących następcami Antminer S9, można się więc spodziewać, że urządzenia te będą pojawią się w przedsprzedaży w 4 kwartale bieżącego roku, a zostaną dostarczane do pierwszych klientów w 2 kwartale roku 2019.

Czy będzie to miało znaczenie dla sieci i kursu bitcoin? Naszym zdaniem z pewnością wprowadzenie do użytku nowej generacji koparek będzie miało ogromne przełożenie na rynek, zarówno od strony technologicznej, jak i od strony ceny samego bitcoina. Obecnie kopanie bitcoin jest całkowicie zdominowane przez koparki Antminer S9, a wprowadzenie nowej technologii wymusi na górnikach wymianę sprzętu, który wykorzystywali przez ostatnie 2 lata. Oznacza to bardzo duże inwestycje, przy jednoczesnym istotnym spadku zamówień na dotychczasowe Antminery S9 do czasu pojawienia się nowego modelu. Wynika z tego, że przez kilka najbliższych miesięcy wzrost trudności kopania bitcoin wyhamuje, a następnie, po pojawieniu się nowych urządzeń na rynku, gwałtownie skoczy.

Ciężko wyrokować, czy wprowadzenie nowych układów kopiących jest w stanie odwrócić aktualny trend spadkowy ceny bitcoin. Na pewno największe poole wydobywcze mogą istotnie wpływać na aktualną wycenę i biorąc pod uwagę inwestycje jakie czekają górników naturalnym wydaje się, że kopalnie będą dbały o to, aby  kurs bitcoin pozostał na poziomie zapewniającym opłacalność wydobycia i inwestowania w rozwój infrastruktury. W przeszłości zazwyczaj nagły przyrost mocy wydobywczej spowodowany wprowadzeniem przez Bitmain układów ASIC dla altcoinów bezpośrednio powodował spadek kursu - tak było np. w przypadku wprowadzenia koparek Antminer A3 wydobywających kryptowalutę Siacoin. Wydaje się jednak, że w przypadku koparek bitcoin, gdzie rynek jest wielokrotnie większy i bardziej dojrzały, sytuacja może być inna i może wręcz być punktem zwrotnym dla trendu zmiany kursu bitcoin.

Powiązane

Czym jest rug pull? - oszustwa w świecie kryptowalut

Jak działają protokoły sieciowe wykorzystywane w technologii blockchain?

» więcej artykułów