theme switch

Dobre sygnały z Chin - sytuacja się klaruje?

Pomimo, że rynek dość szybko ochłonął po emocjach jakie kilka tygodni temu zafundowały nam chińskie władze, nie ma co ukrywać, że brak pozytywnej atmosfery dla bitcoina i kryptowalut w Państwie Środka negatywnie odbija się na wszystkich globalnych giełdach. Od czasu gdy największe chińskie giełdy ogłosiły plany zakończenia działalności giełdowej z końcem października, kurs bitcoin porusza się w trendzie bocznym, choć technicznych przesłanek do wzrostu nie brakuje.

Być może na rynku pojawi się wkrótce nowy, pozytywny impuls, który pobudzi inwestycje w bitcoin, gdyż pojawiły się nowe wiadomości z Chin. Tamtejszy rząd szybko zorientował się, że swoimi regulacjami wylał dziecko z kąpielą, gdyż inwestorzy przenieśli się do Korei i Japonii, a wpływy z podatków odprowadzanych przez chińskie giełdy drastycznie spadły. Mało tego, handel kryptowalutami za pomocą chińskiego Yuana nadal jest możliwy, tylko że ponieważ odbywa się on na innych giełdach azjatyckich, władze chińskie nie mają już żadnej możliwości jego kontroli. Najprawdopodobniej dlatego pojawiło się nowe stanowisko w sprawie handlu kryptowalutami, które wieści, że jednak będzie możliwe prowadzenie działalności giełdowej w tym zakresie, przez podmioty, które wdrożą systemy zapobiegające praniu brudnych pieniędzy.

Na razie informacje odnośnie planowanych zmian, które na powrót umożliwią handel kryptowalutami w Chinach podaje jedynie państwowa gazeta Xinhua, do tego również w trybie przypuszczającym, lecz można z tego wysnuć jasny wniosek, że instytucje decyzyjne w tym, do niedawna, bitcoinowym mocarstwie nie są obecnym stanem rzeczy usatysfakcjonowane, mają świadomość, że wprowadzone ograniczenia praktycznie niewiele zmieniły i konieczne są inne działania.

Zakładając przy tym, że Chiny zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie zdecydują się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących miningu, to każda inna zmiana powinna być zmianą na plus, która prawdopodobnie będzie z ulgą przyjęta na całym świecie, gdyż rola Chin w obszarze kryptowalut jest i będzie jeszcze długo kluczowa.

Powiązane

Były doradca Ripple otrzymuje nominację do pracy w banku centralnym USA

Kurs bitcoina coraz bliżej 10 tys. dolarów - altcoiny rosną w ślad za nim.

» więcej artykułów