theme switch

Co analiza techniczna mówi nam o aktualnym kursie ethera?

W analizie technicznej spekulanci starają się korzystać z wszystkich najskuteczniejszych narzędzi, które mogą ich nakierować na to w jakim kierunku będzie podążał wykres. Zazwyczaj jest to wykorzystywane przez osoby zajmujące się day-tradingiem, czyli regularnym handlem aktywami, mającym na celu zmaksymalizowanie zysków. Oprócz standardowej analizy ruchów cenowych i wolumenów na wybranych interwałach czasowych analizują oni także inne wskaźniki, które mają im pomóc przybliżyć kierunek, w którym może podążyć kurs. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie dają nam one stuprocentowej gwarancji co do tego jak zachowa się cena danego aktywa, a jedynie interpretują one potencjalne jej zachowanie na bazie ruchów cenowych, które wydarzyły się wcześniej.

Wskaźnik RSI dla kursu ether

RSI (ang. relative strength index) to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Jeśli wartość RSI jest wysoka, oznacza to, że niedługo możemy mieć do czynienia z odwróceniem trendu, ponieważ dany składnik aktywów został w ostatnim czasie nadmiernie wykupiony, w porównaniu do średniej wartości z wcześniejszych okresów. Analogicznie sytuacja działa w drugą stronę, przy referencyjnej wartości RSI poniżej 20 punktów możemy przypuszczać, że dochodzi do nadmiernej wyprzedaży danego składnika aktywów i wkrótce sytuacja ta może się odwrócić, jest to więc sygnał do kupna. Jego wartość mierzona jest domyślnie w 14 okresach – np. 14 godzin, 14 dni, 14 tygodni i tak dalej. Średni wzrost ceny dzielony jest przez średni spadek i w ten sposób otrzymujemy określoną wartość punktową wskaźnika RSI. Wartości jakie przyjmuje ten wskaźnik mieszczą się w przedziale od 0 do 100 punktów. Sposób w jaki go analizujemy zależy oczywiście od naszej perspektywy, ponieważ na każdym interwale czasowym jego wartość będzie się od siebie różniła.

Wskaźnik RSI dla ethera Wskaźnik RSI dla ether

Na początku bieżącego roku, gdy kurs ether odnotował 9 wzrostowych dni z rzędu to wartość wskaźnika RSI na dobowym interwale czasowym była wyższa, niż w chwili gdy osiągnął on swoje ATH (ang. all time high) w listopadzie 2021 roku. Aktualnie oscyluje ona w okolicach 50 punktów, mimo że wartość ethera nie odnotowała aż tak dużych spadków, jednak od kilkunastu dni porusza się ona w trendzie bocznym, co zwiększyło poziom akumulacji w tym przedziale cenowym. Jeśli wartość nie spadnie poniżej 35 punktów, a więc będzie wyższa od poprzedniego dołka jaki miał miejsce na początku listopada 2022 roku, to jest szansa na kontynuację trendu wzrostowego.

EMA (ang. expotential moving average)

Jest to wskaźnik, bazujący na średniej kroczącej (MA – moving average), który priorytetyzuje nowe punkty, pojawiające się na wykresie poprzez nadanie im większej wagi. Oznacza to, że wskaźnik ten reaguje bardziej znacząco na ostatnie ruchy cenowe, w porównaniu np. do wskaźnika, który wszystkim punktom na wykresie nadaje taką samą wagę i wartość jego jest liczona na postawie prostej średniej ruchomej. Pozwala to na dokładniejszą analizę ostatnich ruchów wykonywanych na rynku, a spekulanci bazując na jego wartości mogą podejmować decyzję na temat kupna i sprzedaży danego aktywa. Najpopularniejszymi okresami wykorzystywanymi przez nich są 50-,100- lub 200-dniowe okresy czasowe.

Wskaźnik EMA dla ether

Aktualnie możemy zauważyć, ze wskaźnik ten podobnie do kursu ether zaczyna delikatnie odbijać po raz pierwszy od bardzo wielu miesięcy. Jest to znak, że na rynek ma szansę zawitać optymizm a inwestorzy zaczną wracać z kapitałem w najbliższych miesiącach. Książkowo, jeśli kurs przecina linię EMA od dołu jest to sygnał do kupna danego składnika aktywów, a jeśli od góry to mamy sygnał do sprzedaży.

Często oprócz tego co pokazują wskaźniki na kurs kryptowalut mocno rzutują bieżące wydarzenia w branży i na świecie. Chociażby każdy ze wskaźników pokazywał, że czekają nas potencjalne wzrosty, to jeden zły news może całkowicie to odwrócić, a cena poszybuje w dół. Możemy mieć również do czynienia z sytuacjami, gdzie na podstawie różnych indykatorów otrzymujemy sprzeczne informacje na temat tego co może się wydarzyć. Lepiej więc traktować je jako ciekawostkę i uzupełnienie wiedzy dotyczącej fundamentów na których opiera się dany projekt, niż jako główne i jedyne źródło danych na bazie których przeprowadzamy nasze transakcje.

Powiązane

Wpływ bitcoina na środowisko - czy faktycznie jest tak źle?

Kryptowaluta facebooka Libra ma ruszyć już w styczniu.

» więcej artykułów